HOME

15-lecie intronizacji Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej w kościele pw. św. Antoniego - 11.11.2013
10-11-2013 18:36:19

W dniu 11 listopada 2013r. Ojcowie Paulini z Parafii rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja obchodzą 15-lecie intronizacji Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej.

Paulini do Wrocławia i do Dzielnicy Czterech Wyznań, przybyli w czerwcu 1998r. na zaproszenie Kardynała Henryka Gulbinowicza. Metropolita wrocławski, dając Ojcom kościół na ul. Św. Antoniego 30, prosił ich, aby swoją posługą pomogli działać Matce Bożej w sercach mieszkańców Wrocławia. Z czasem kościół św. Antoniego stał się „małą Jasną Górą”. Paulini przynieśli do Wrocławia, to co mają najcenniejszego: cześć i miłość do Najświętszej Panienki.

Największym skarbem Jasnej Góry jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Dzięki niemu Jasna Góra stała się bardzo szybko największym sanktuarium maryjnym w kraju, który w ówczesnym czasie miał już wiele sławnych miejsc pielgrzymkowych. Faktu tego nie wyjaśnia ani legenda, która przypisuje autorstwo Ikony św. Łukaszowi Ewangeliście, ani protekcja królewskiej pary Jadwigi i Władysława Jagiełły; przyczyna musi być głębsza.

Jasnogórski Obraz od samego początku zasłynął cudami, które nadały rozgłos maryjnemu Sanktuarium i ściągały tłumnie pielgrzymów z całego kraju i z Europy. Potwierdzeniem łask otrzymywanych przez wiernych za pośrednictwem Bogarodzicy są rozliczne wota, dynamiczny rozwój samego miejsca kultu i wzrastający ciągle ruch pątniczy. Rocznie jasną Górę odwiedza około 4 milionów pielgrzymów, a w pielgrzymkach pieszych przychodzi około 200 tys. pielgrzymów.

Należy podkreślić, iż na Jasnej Górze nigdy nie odnotowano żadnych objawień maryjnych, jak to miało miejsce we wszystkich prawie większych sanktuariach świata. Tajemnicą, sercem, życiem i magnesem przyciągającym do Jasnogórskiego Sanktuarium jest Cudowny Wizerunek. Bez niego Jasna Góra byłaby zbiorem budynków, pamiątek, dzieł sztuki; może pięknym i bogatym, lecz martwym muzeum.

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zalicza się do ikon określanych nazwą Hodegetria. Określenie to oznacza Tę, która prowadzi. Ikona przedstawia Maryję - Matkę Boga z Dzieciątkiem Jezus, które jest Synem Bożym i Jej Synem. W tym znaczeniu Ikona Jasnogórska jest przekazem wydarzenia biblijnego, które uobecnia, pobudza do refleksji i skłania do modlitwy.

Na uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny zapraszają Ojcowie Paulini 11 listopada o godz. 18.00.

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl