HOME

Ks. Bazyli Sawczuk o Górze Athos - 20.11.2013
01-12-2013 17:27:30

W środę, 20 listopada 2013, w sali parafialnej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 odbyło się kolejne spotkanie w ramach Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Gościem Salonu był proboszcz Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze, ks. Bazyli Sawczuk. Wygłosił on prelekcję pt. Republika mnichów — skarby Góry Athos.

Autor dwukrotnie pielgrzymował w to niezwykłe miejsce i w trakcie wykładu przedstawił historię i zabytki tego unikalnego zespołu klasztornego. Prezentacja była także bogato ilustrowana zdjęciami wykonanymi przez autora podczas jego pobytów na Półwyspie Athos.

Półwysep Athos ma w obrębie Grecji status okręgu autonomicznego — oddzielnego departamentu. Działa tam Poczta Grecka oraz kilka państwowych urzędów. Istnieją drogi publiczne, ale wyłącznie gruntowe. Zarząd sprawowany jest przez zamieszkujących na miejscu mnichów. Athos oddzielony jest od reszty półwyspu granicą lądową, strzeżoną policyjnie. Wjazd odbywa się jedynie drogą morską, przez przystań promową pod nadzorem greckich służb specjalnych.

Turyści na terenie Athosu mogą przebywać maksymalnie trzy dni. Pobyt winien mieć charakter pielgrzymki religijnej. Wyznawcy konfesji innych niż prawosławie mogą przebywać na Athos w liczbie łącznej nie większej niż 10 osób na dobę. Od 1060 roku na terenie półwyspu nie mogą przebywać kobiety. Statki i łodzie, na których pokładzie znajdują się kobiety, nie mogą zbliżyć się do linii brzegowej na odległość mniejszą niż 500 metrów.

Wspólnotę góry Athos tworzy 20 monasterów, wymienianych zawsze w stałej kolejności. Liczba ta i hierarchia mają charakter stały. Ze względu na wielką wartość historyczną i kulturalną Athos został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zgromadzonych licznie słuchaczy ciekawiły przede wszystkim praktyczne aspekty życia na Górze Athos — co mnisi jedzą, gdzie i jak mieszkają, czym się zajmują i gdzie chowają zmarłych. Z zainteresowaniem, ale też i lekkim niedowierzaniem wysłuchali legend opowiadających o założeniu kilku klasztorów. Wielu słuchaczy zadeklarowało, że chętnie odwiedziliby to niezwyke miejsce. Kto wie, może kiedyś, jak Bóg da, zorganizujemy w Dzielnicy taką wycieczkę?

Zdjęcia z Salonu w naszej galerii.

Daria Stolarska
Zdjęcia: Sonia Andrianow

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl