HOME

Debata „Kościół bez Boga, Bóg bez Kościoła. O potrzebie nowej Reformacji” 29.10.2013 w EWST
05-11-2013 19:59:00

We wtorek 29 października 2013 roku, w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej odbyła się debata z okazji Dni Reformacji, poświęcona kondycji współczesnego Kościoła niemal 500 lat po wystąpieniu ks. dr. Marcina Lutra. W dyskusji wzięli udział ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek z Kościoła Rzymskokatolickiego, ksiądz Marcin Orawski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, prezbiter Edward Pawłowski z Kościoła Zielonoświątkowego oraz prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba – rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej. Dyskusję moderował wykładowca EWST dr Sławomir Torbus, a wykład wprowadzający wygłosił dziekan EWST dr Piotr Lorek.

W czasie debaty mówiono o znaczeniu Reformacji XVI wieku i potrzebie ciągłych zmian w Kościołach - o konieczności dostosowywaniu formy przekazu Ewangelii do dzisiejszych warunków, przy zachowaniu wierności jej treści. Rozmawiano o „Kościele bez Boga", czyli o Kościele jako instytucji charytatywno-kulturalnej i miejsca spotkań różnych grup zainteresowań, niekoniecznie w celu kontaktu z sacrum oraz o „Bogu bez Kościoła”, czyli o silnie indywidualistycznym pojmowaniu wiary, której nie są potrzebne instytucje i okazałe budynki.

Na zakończenie oficjalnej części debaty licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać kilku utworów w wykonaniu Oliwii i Dawida Leszczyńskich.

 

Nagranie całej debaty znajdziecie Państwo na YouTube.

Daria Stolarska

 

 

 

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl