HOME

Rosz ha Szana 5774
03-09-2013 12:57:11

To będzie żydowski długi weekend, bo zaraz potem (w piątek) wieczornym nabożeństwem zaczyna  się szabat. W te trzy świąteczne dni (5–7.09.)  odbywają się też poranne modlitwy.  Podczas nich czterokrotnie w różnych momentach dmie się w róg, około godziny 11:00 – 12:00. Jak się można domyślić, taka modlitwa trwa długo, bo aż do trzynastej. Podczas porannych nabożeństw odmawia się też specjalne modlitwy pokutne (za grzechy) i proszalne (o dobre wydarzenia w Nowym Roku).

Drugiego dnia Nowego Roku – w tym roku około 17.00 – odbywa się modlitwa Taszlich: wyrzucanie grzechów do wody (oczywiście nad wodą). Również drugiego dnia rano odmawia się modlitwę Izkor  (Wspominkę – pamiętaj) za zmarłą najbliższą osobę: ojca, matkę.

Po każdej modlitwie podczas posiłku należy zjeść przynajmniej jeden kawałek jabłka zamoczonego w miodzie. Także chałkę – zamiast w soli – moczy się w miodzie. Jeśli można, w Nowy Rok zjada się głowę ryby (rok zaczyna się od końca). Potrawy powinny być możliwie słodkie.

Życzy się sobie nawzajem krótko: Le Szana Towa (Dobrego Roku) albo dłużej:  Leszana Towa Tikatejwu WeTejchotemu (Bądźmy zapisani na Dobry Rok). Można też ortodoksyjnie: Gmar Hatima Towa. Można po prostu Dobrego Nowego Roku.

W te święta należy nałożyć coś nowego: nową koszulę, skarpetki, sukienkę, zjeść coś nowego (kiwi, czosnek). Przy ubieraniu odmawia się błogosławieństwo Szechechejanu  – Błogosławiony jesteś Ty Boże, że dałeś nam dożyć i utrzymywałeś nas do tego czasu. Amen.

Za tydzień Jom Kipur (Dzień Pojednania) – Erew 13.09.2013 w piątek o 18:30, rano w sobotę od 9:30. To oczywiście ścisły post (przez 26 godzin). 

(J.K)

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl