HOME

Poznać bliżej i zrozumieć – wrocławskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim
16-01-2012 22:40:38

Wrocław po raz dziewiąty włącza się w obchody Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. To dzień, który ma na celu rozwój dialogu chrześcijańsko – żydowskiego, wzajemne zrozumienie i odnalezienie obszarów łączących oba wyznania. W tym roku zgłębianym obszarem będzie męczeństwo.

Wrocławskie obchody Dnia Judaizmu odbędą się we wtorek, 17 stycznia  w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Będzie to wydarzenie o charakterze kulturalno – religijnym.
Całość rozpocznie się o godz. 19.00 panelem dyskusyjnym „Męczennicy w judaizmie i chrześcijaństwie”, w którym udział wezmą:
- bp prof. Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej,
- abp Jeremiasz, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
- Jerzy Kichler, działacz społeczności żydowskiej, m.in. przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce (w latach 1997-2002) oraz  przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu (w latach 1999 – 2003),
- prof. dr hab. Marcin Wodziński, historyk, kierownik Zakładu Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego,
- dr Piotr Lorek, członek i działacz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w diecezji wrocławskiej.
O godzinie 20.00 nastąpi uroczysta modlitwa dialogu z udziałem przedstawicieli wyznań chrześcijańskich i judaizmu. To jeden ze stałych i głównych punktów programu Dnia Judaizmu. Po modlitwie odbędzie się część kulturalna: koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Hagada z Krotoszyna, który potrwa do godz. 21.00, kiedy rozpocznie się ostatnia część programu - impreza kulturalna organizowana przez studentów: „Oko w oko, czyli spotkanie z kulturą żydowską”.

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim obchodzony jest w Polsce od 15 lat, ustanowiony został przez Episkopat Polski w 1997 roku. Poprzedza on Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Co roku jedno z polskich miast jest gospodarzem centralnych obchodów Dnia Judaizmu, w tym roku jest to Rzeszów, a hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael..." (Rdz 22, 2).

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl