HOME

ECU-CINEMA zaprasza na film "W całunie"
05-12-2011 09:52:53

W środę 7. grudnia w ramach pokazów filmowych ECU-CINEMA zaprezentujemy "W całunie" – wstrząsający dokument Farida Haerinejada i Mohammada Rezy Kazemiego z 2009 roku poruszający kontrowersyjną kwestię kary śmierci poprzez ukamienowanie, wymierzanej zazwyczaj kobietom za cudzołóstwo czy prostytucję.

Klub Włodkowica 21 godz. 19:00

ul. Włodkowica 21, WrocławFilm przedstawia między innymi historię dwudziestojednoletniej Leyli, od dziewiątego roku życia zmuszanej przez własną matkę do prostytucji i regularnie gwałconej przez braci. Od strasznej śmierci za te „przestępstwa" uratowała ją główna bohaterka filmu - Szadi Sadr, wraz ze swoimi koleżankami z organizacji pozarządowej pracującej na rzecz praw kobiet.

Leyla, której rozwój intelektualny zatrzymał się na poziomie ośmiolatki, dostała 99 batów i trzy i pół roku więzienia. Gdy wyszła na wolność, zaopiekowała się nią organizacja Szadi - konieczne okazały się nawet lekcje mówienia. Upominanie się o podstawowe prawa wiąże się w Iranie z najwyższym niebezpieczeństwem. Po pobiciu i aresztowaniach (ostatnio w czasie protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich), Szadi opuściła Iran, by z zagranicy prowadzić swoją kampanię przeciw najbardziej nieludzkiej formie zadawania śmierci w majestacie prawa.

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl