HOME

Salon Wzajemnego Szacunku – 19.11.2014 r.
24-11-2014 21:24:50

Gościem Salonu Wzajemnego Szacunku, odbywającego się tym razem w salce przy Katedralnej Parafii Prawosławnej, był profesor Adam Jezierski - Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładowca na Wydziale Chemii, specjalista w dziedzinie fizykochemii nieorganicznej i spektroskopii molekularnej.

 

Profesor Jezierski jest współautorem monografii Universitas litterarum Wratislavienis 1811-1945. Księga Pamiątkowa Jubileuszu 200-lecia utworzenia Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu i podczas spotkania naszkicował, w sposób ciekawy i daleki od historycznej sztampy, dzieje uczelni, która, jak żartował, staje się coraz młodsza. Początków Uniwersytetu można dopatrzeć się co najmniej kilku (1702, 1811, 1945), więc od świętowania 300-lecia w 2002 r., poprzez obchody 200-lecia trzy lata temu, przejdziemy do przyszłorocznej, zaledwie 70. rocznicy powstania Uniwersytetu. Profesor, jako fizykochemik, podczas wykładu przytoczył oczywiście nazwiska wybitnych naukowców, fizyków i chemików, związanych z wrocławską uczelnią, m.in. Gustava Kirchhoffa, Roberta Bunsena, Paula Ehrlicha, reprezentantów „wieku geniuszy”, około 50-letniego okresu (1860-1910), obfitującego w przełomowe odkrycia, stanowiące bazę rozwoju nauk przyrodniczych do dnia dzisiejszego. Nie zapomniał też o ciemnych kartach w historii Uniwersytetu czyli nazistowskich represjach i prześladowaniach żydowskich pracowników oraz o niechlubnym zaangażowaniu niektórych studentów w wydarzenia Nocy Kryształowej, zapowiadając, że przyszłym roku Uniwersytet symbolicznie przywróci tytuły doktorskie odebrane w tamtym okresie. Profesor, który jako prorektor zajmuje się współpracą z uczelniami zagranicznymi, kilka słów poświęcił także strategii rozwojowej Uniwersytetu i wymianom z innymi krajami (okazuje się, że na 600 podpisanych umów międzynarodowych, 400 zawartych jest z Niemcami).

Pytania, które po spotkaniu zadawano profesorowi, dotykały spraw uczelnianych, jak i tych bliskich problematyce, jaką zajmujemy się w Fundacji „Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”. Ks. bp Ryszard Bogusz pytał na przykład o plany reaktywacji istniejącego kiedyś Wydziału Teologicznego, kształt, jaki miałby on przybrać i przeszkody stojące na drodze realizacji pomysłu. Podczas dyskusji wiele mówiono również o zmianach po przyjęciu systemu bolońskiego i o zaangażowaniu studentów w działalność kół i organizacji.

Prof. Jezierski w swoim wykładzie idealnie wyważył proporcje pomiędzy informacjami historycznymi a anegdotycznymi opowiastkami o dawnych pracownikach Uniwersytetu, wywołując zaciekawienie słuchaczy na przykład tematem produkcji złota z wody morskiej (była to idea chemika Fritza Habera, jak się okazuje, możliwa w realizacji, ale ekonomicznie całkowicie nieopłacalna). Warto w tym miejscu wspomnieć, że prof. Adam Jezierski, który – nie tylko przy okazji prowadzenia zeszłotygodniowego Salonu – dał się poznać jako charyzmatyczny mówca, poprowadzi czwartkowy (27.11, godz. 19.00, Synagoga pod Białym Bocianem) panel dyskusyjny „Droga ku tolerancji”, na który serdecznie zapraszamy.

Więcej zdjęć z Salonu można zobaczyć w zakładce "Galeria".

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl