HOME

Wystawa GLORIA DEO
23-10-2010 08:46:08

 Zabytki związane z katolicyzmem, protestantyzmem, prawosławiem, jak również piękne judaica prezentuje otwarta od 18 października w Muzeum Narodowym wystawa Gloria Deo. Rzemiosło w służbie religii. Wystawie towarzyszą prezentacje i wykłady m. in. prezentacje dot. naszej Fundacji. Wystawa będzie czynna od 18-go października 2010 roku do 31-go grudnia 2011 roku. Przez cały okres trwania wystawy w księgarni w Muzeum Narodowym będzie można kupić dwujęzyczny (polsko-angielski) przewodnik po Dzielnicy Czterech Wyznań. 

Kuratorka wystawy chce pokazać, jak wyglądało życie religijne mieszkańców Śląska od XII do XX wieku, przedstawić historię i programy ideowe zawarte w dziełach sztuki najważniejszych wyznań na Śląsku – katolicyzmu, protestantyzmu, judaizmu i prawosławia.
Zaprezentowane zostaną przedmioty związane bezpośrednio z liturgią oraz wyposażeniem i funkcjonowaniem świątyń i klasztorów, wśród nich eksponaty o niezwykłych wzorach i dekoracji autorstwa wybitnych artystów rzemieślników i projektantów. Zobaczyć można m. in. tak zwany Pucharek św. Jadwigi, który powstał w jednym z najlepszych ośrodków złotnictwa europejskiego – Augsburgu, XVII-wieczny fotel z kościoła pw. Świętej Trójcy w Żórawinie, na którym 31 maja 1997 r. siedział papież Jan Paweł II podczas powitania na wrocławskim lotnisku, świeczniki szabatowe i najstarszą balsaminkę ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego pochodzącą z XVI w.

Wystawie towarzyszą prezentacje i wykłady: 24 października o godz. 14 Magdalena Musiał opowie o Kościele Łaski w Kamiennej Górze, 6 listopada o godz. 11, 13 i 16 Andrzej Korus zaprezentuje fundację Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, o godz. 12 Jadwiga Jasińska-Sadura opowie o wrocławskich epitafiach i nagrobkach, o godz. 15 po wystawie oprowadzi zwiedzających jej kuratorka. 
20 listopada o godz. 14 planowany jest wykład Jana Pawlickiego o ikonach. 4 grudnia o godz. 12 Anna Grużlewska opowie o Żydach na Dolnym Śląsku, o godz. 15 po wystawie oprowadzi zwiedzających jej kuratorka. 
5 grudnia o godz. 14 rozpocznie się spotkanie z rabinem Icchakiem Chaimem Rapaportem. 11 grudnia o godz. 12 o apoteozach we wrocławskim malarstwie barokowym opowie Aldona Fąfara, o godz. 14 Grzegorz Wojturski zaprasza na wykład Trydencki czy watykański? Kościół katolicki w świetle dawnych i współczesnych form kultu. 12 grudnia o godz. 12 Iwona Gołaj poprowadzi zajęcia dla dzieci: Kielichy, szafy, pieczęcie, czyli o tajemniczych przedmiotach w kościele. 16 stycznia o godz. 14 zacznie się ostatni wykład - Piotr Oszczanowski opowie o mecenacie najsłynniejszych pastorów wrocławskich.

Źródła: strona Muzeum Narodowego we Wrocławiu, portal: naszemiasto.pl, portal: dzieje. pl

 

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl