HOME

Salon Wzajemnego Szacunku 2.12
07-12-2009 21:04:31

2 grudnia 2009 roku o godzinie 19, tym razem na terenie Parafii Katedralnej Prawosławnej przy ul. Św. Mikołaja, miało miejsce spotkanie w ramach szóstego Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

Gościem spotkania był architekt, urbanista, malarz i naukowiec – profesor doktor habilitowany inżynier architekt Aleksander Grygorowicz - twórca wielu projektów architektonicznych, w tym obiektów sakralnych, a zwłaszcza projektant soboru Św. Trójcy w Hajnówce oraz cerkwi pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Jałówce. Profesor jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Honorowej Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich w 2008 roku, wciąż wykłada architekturę na Politechnice Poznańskiej. Dla słuchaczy przygotował fascynującą wędrówkę po budowlach: od bizantyjskich świątyń, nawiązując do historii Ormian oraz do ich umiejętności architektonicznych; po współczesne projekty, szkice i wykonanie cerkwi. Pan Profesor nawiązywał do ogółu i zasad projektowania architektury dając cenne wskazówki i zwracając uwagę słuchaczy na błędy, które mimo, że są niedopuszczalne, jednak się zdarzają. Problemy te przedstawiał na konkretnych przykładach i projektach.

Prof. Grygorowicz opracował projekt świątyni w Hajnówce. Stworzył wizję budowli wspartej na czterech żelbetonowych kolumnach: dodatkowych dwóch wspierających chór, o średnicy jednego metra każda, przykrytej stożkiem zwieńczonym kopułą. W odległości kilku metrów od świątyni miała stanąć dzwonnica połączona z nią arkadą. Projekt spotkał się z powszechnym uznaniem. Jedni fachowcy wskazywali na inspirację pracami wielkiego twórcy współczesnej architektury Le Corbusiera, inni na związki ze staroruskim typem cerkwi słupowych. Prof. Aleksandra Grygorowicza uhonorowano m.in. nagrodą Imienia św. Brata Alberta.

Dyskusji z Panem Profesorem nie było końca. Temat Salonu spotkał sie z ogromnym zainteresowaniem gości i pobudził ich do opowiadania różnych historii , które łączyły sie z osobą Pana Profesora.

 

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl