HOME

KONCERT Śpiewaj Panu Bogu
07-06-2009 18:42:36

Serdecznie zapraszamy  na Uroczysty koncert kończący warsztaty muzyczne „Zaśpiewaj z rabinem, pastorem i księdzem”.


Koncert odbędzie się w Auli Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej (EWST) ul. Św. Jadwigi 12 w niedzielę 14.06.2009 o godz. 19:00.
Mottem przewodnim koncertu jest „Śpiewaj Panu Bogu swemu z radością”.

Wystąpią:
- uczestnicy warsztatów muzycznych „Zaśpiewaj z rabinem, pastorem i księdzem”
- Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka
- prawosławny chór „Oktoich” pod dyrekcją ks. Grzegorza Cebulskiego
- Chór Liturgiczny Wyższego Seminarium Duchownego Księzy Salwatorianów w Bagnie pod dyrekcją dr Zdzisława Madeja
- Kameralny chór „Capella Ecumenica” pod dyrekcja Adama Rajczyby

Idea wspólnego śpiewania na chwałę Bogu bez uprzedzeń wyznaniowych to temat przewodni warsztatów muzycznych, które odbyły się we wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku w ramach projektu „Dzieci jednego Boga”.

Zwieńczeniem tej pracy będzie koncert uczestników warsztatów pod przewodnictwem dyrygentów 4 wyznań. W tym roku warsztaty prowadzili:
1. śpiewy synagogalne – Rabin Icchak Rapoport
2. śpiew kościoła prawosławnego – ks. protodiakon Grzegorz Cebulski
3. śpiew kościoła rzymsko-katolickiego – ks. dr Zdzisław Madej
4. śpiew kościołów protestanckich – mgr Adam Rajczyba

Radość, którą uczestnicy warsztatów odnajdowali nie tylko w utworach muzycznych poznanych na kolejnych zajęciach, ale także radość wspólnego śpiewu i poznawania nieznanych ścieżek muzycznej historii.
Dodatkową atrakcją będzie występ znanych chórów, które dopełnią obraz wielokulturowej i wielowyznaniowej spuścizny muzycznej naszych czasów.

Będzie to znakomita okazja, aby na jednym koncercie wysłuchać utworów, które powstawały od zarania chrześcijaństwa po współczesność. Wraz z uczestnikami warsztatów i zaproszonymi chórami przemierzymy niejako muzyczną pielgrzymkę po najpiękniejszych utworach, które zostały napisane na chwałę Boga. Usłyszymy śpiewy synagogalne do dziś żywe w tradycji żydowskiej, Liturgiczne Śpiewy Chorałowe Roku Liturgicznego, Antyfony i Graduały Obrzędowe, najstarsze śpiewy liturgiczne kościoła prawosławnego sięgające XI wieku, chorał luterański z okresu Reformacji oraz pieśni śpiewane współcześnie przez wiernych. Nie zabraknie także pieśni Gospel i Spirituals.

Muzyka to najpiękniejszy przykład ekumenii w praktyce. To sztuka bez granic i uprzedzeń, to wzrastanie poprzez poznanie znakomitego dziedzictwa twórców, którzy odeszli już do historii. Ale to także odważne spojrzenie w przyszłość i stawienie czoła nowym muzycznym wyzwaniom w ponadwyznaniowym wymiarze.
 

Adam Rajczyba
Koordynator warsztatów muzycznych i koncertu
603 030 703
ar@pp.org.pl

 

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl