HOME

Gimnazjum nr 39
15-12-2008 21:46:48

Przedstawiciele Fundacji byli honorowymi gośćmi na spotkaniu „Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość” zorganizowanym przez Gimnazjum nr 39 we Wrocławiu w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008.

W ciągu roku uczniowie z Gimnazjum 39 wzięli udział :

-w wystawie plenerowej „Dzielnice Czterech Świątyń we Wrocławiu”

- w warsztatach prowadzonych przez trenerów Amnesty International na temat promowania idei praw człowieka, przeciwdziałania zjawiskom nietolerancji.

-w warsztatach międzykulturowych w ramach projektu „Dzieci Jednego Boga” połączonych ze zwiedzaniem świątyń Dzielnicy z przewodnikami.

-w spotkaniu z imamem i dyrektorem Muzułmańskiego Centrum Kulturalno- Oświatowego

-w konkursie na temat „Cyganie moi sąsiedzi” ogłoszonym przez Fundację Integracji Społecznej „Prom”, która zajmuje się integracją środowiska zagrożonego wykluczeniem społecznym.

- w Światowym Dniu Życzliwości .To osobliwe święto narodziło się w 1973 roku jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem.

Zaangażowani młodzi ludzie z Gimnazjum 39 , otwarci na innych, świadomi wielokulturowego dziedzictwa regionu, gotowi do współpracy na rzecz autentycznego dialogu zdecydowali się wziąć udział w programie edukacyjnym „Przywróćmy pamięć”. Chcą poznawać tradycje i kulturę żydowską we Wrocławiu, aby lepiej zrozumieć losy polskich Żydów

11 grudnia w szkole przy ul. Brucknera młodzież wraz z nauczycielami zorganizowała uroczyste spotkanie poświęcone wielokulturowości Wrocławia „Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość”. Oprócz przedstawicieli naszej Fundacji o dialogu międzykulturowym mówili Sokrates Spiridis, dr Hien Do Trong, imam Ali Abi Issa. Spotkanie uświetniły także występy zespołu tanecznego Neło Rom oraz Roksany Górniak.

Wspaniała wystawa, prezentacja stoisk mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych przygotowana przez uczniów jest ich własnym wkładem w budowanie wielokulturowego Wrocławia.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji, Pani Grażynie Zimmerman, Pani Janinie Kacik i uczniom Gimnazjum 39!

Zapraszamy do galerii, gdzie można obejrzeć relację ze spotkania.

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl