HOME

Święte relikwie we Wrocławiu
04-08-2014 17:20:18

W dniach 16-23 sierpnia 2014 roku w Polsce przebywać będą święte relikwie Życiodajnego Krzyża Pańskiego i ręki świętej równej apostołom Marii Magdaleny.

św. Maria MagdalenaŚwięta równa apostołom Maria Magdalena urodziła się we wsi Magdala koło Tyberiady nad jeziorem Genezaret. Jako młoda dziewczyna została uratowana przez Jezusa Chrystusa, który wypędził z niej złe duchy, przyłączyła się wówczas do Niego i stała oddaną uczennicą. Była przy Nim, gdy cierpiał męki i zmarł na Krzyżu. Jako pierwsza spośród niewiast niosących mirę przybyła do grobu Chrystusa, aby namaścić Jego ciało. Była też zapewne jedną z pierwszych osób, której ukazał się Zmartwychwstały Jezus i pierwszą, która miała głosić zapowiedź zbawienia.
Całe późniejsze życie Marii Magdaleny było przykładem służby chrześcijaństwu. Wraz z apostołami podróżowała pomiędzy Italią a Azją Mniejszą, głosząc Ewangelię. Podobno, wypowiadając słowa „Chrystus Zmartwychwstał”, wręczyła groźnemu cesarzowi Tyberiuszowi jajko (symbol śmierci, z której rodzi się życie), które w jego dłoniach zmieniło kolor na czerwony. Zmarła w Efezie i tam została pochowana.

W trakcie pobytu w Polsce Święte Relikwie będą obecne w cerkwiach prawosławnych w Warszawie, Bielsku Podlaskim, Kleszczelach, na Św. Górze Grabarce, Hajnówce, Białymstoku, Wrocławiu i Łodzi.

Plakat


 
We Wrocławiu program pobytu św. Relikwii jest następujący:

Czwartek, 21 sierpnia 2014:

  • godz. 19.00 – 19.30 – spotkanie św. Relikwii w Katedrze Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy przy ul. św. Mikołaja 40 połączone z okolicznościową modlitwą (tzw. molebien).
  • od godz. 20.00 – całonocne czuwanie w Katedrze (cerkiew będzie otwarta dla wszystkich chętnych do obcowania ze św. Relikwiami).


Piątek, 22 sierpnia 2014:

  • od godz. 1.00 do ok. 3.00 w nocy Święta Liturgia (łemkowska),
  • nocne czuwanie (molebien z akafistem),
  • od godz. 5.00 do ok. 7.00 rano Święta Liturgia (w bocznej kaplicy),
  • czuwanie (molebien z akafistem),
  • od godz. 9.00 do ok. 11.30 Święta Liturgia w Katedrze,
  • godz. 11.30 akatyst (hymn liturgiczny) ku czci Św. Marii Magdaleny,
  • godz. 13.00 molebien i pożegnanie Św. Relikwii (odjazd do Łodzi).


Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w tym doniosłym i wyjątkowym wydarzeniu. Z uwagi na szczególność nawiedzenia miasta Wrocławia przez Św. Relikwie prosimy wszystkich odwiedzających w tym okresie Katedrę o zachowanie szczególnego skupienia i wzajemnego szacunku. Należy liczyć się bowiem z obecnością licznych grup pielgrzymów z całej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać na stronie http://relikwie.bractwocim.pl/

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl