Pięćdziesiąt lat po ostatniej kąpieli, baseny wrocławskiej mykwy na nowo zapełnią się żywą wodą. 13 października 2018 roku zapisze się nie tylko na kartach historii dziewiętnastowiecznej Synagogi Pod Białym Bocianem, ale i całego europejskiego dziedzictwa kulturowego. To właśnie wtedy nastąpi oficjalne otwarcie świeżo wyremontowanej łaźni rytualnej oraz podziemi synagogi, wieńczące projekt Fundacji Bente Kahan i Gminy Żydowskiej we Wrocławiu.
Wrocławska mykwa jest jednym z nielicznych i najstarszych tego typu obiektów, które przetrwały II wojnę światową i wydarzenia marca 1968 roku. Wybudowana w 1901 roku modernistyczna łaźnia była elementem rozbudowy Synagogi Pod Białym Bocianem na potrzeby ortodoksyjnej części Gminy Żydowskiej we Wrocławiu, liczącej wówczas ok. 22 tys. członków. Była to trzecia co do wielkości wspólnota żydowska na terenie ówczesnych Niemiec.
Projekt rewaloryzacji obejmuje nie tylko renowację tych cennych obiektów, ale również udostępnienie ich wszystkim zainteresowanym – wrocławska mykwa będzie jedynym miejscem na świecie, łączącym funkcje rytualne z wystawienniczymi. W nowych przestrzeniach znajdą się dwie wystawy: Żydowski Cykl Życia – multimedialna, edukacyjna wystawa opowiadająca o żydowskich świętach i tradycjach, oraz Nieukończone Życia – artystyczna impresja o sztuce w czasach Zagłady i po niej. Otwarte zostaną również nowe przestrzenie służące celom edukacyjnym – sala warsztatowa oraz filmowa.
OFICJALNE OTWARCIE – sobota, 13 października 2018, 19:00
W części artystycznej wystąpią: Anna Błaut, Piotr Łukaszczyk, Marcin Markowicz, Mateusz Rybicki, Jan Skopowski, Bente Kahan.
Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejszą rezerwację. Rejestracja na wydarzenie rusza 2.10, prosimy o kontakt: bilety@fbk.org.pl / tel. 692 804 540.
DZIEŃ OTWARTY – niedziela, 14. października 2018, 11:00 – 16:00
Dzień otwarty w przestrzeniach mykwy i podziemiach Synagogi Pod Białym Bocianem oraz prezentacja nowych wystaw. Wstęp wolny.