Zapraszamy do Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku – 9.04.2025

Fundacja Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań ma przyjemność zaprosić do wyjątkowego Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku na uroczystość upamiętnienia 80. rocznicy śmierci Dietricha Bonhoeffera.

Spotkanie odbędzie się w środę, 9 kwietnia 2025 r. o godzinie 19:00 w sali parafialnej kościoła ewangelickiego przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 we Wrocławiu.

Gośćmi Salonu będą:

  • ks. radca Marcin Orawski, który wygłosi wystąpienie na temat “Kilka myśli o teologii Bonhoeffera”
  • ks. Karol Długosz, który wygłosi wystąpienie na temat “Parafia św. Krzysztofa a Bonhoeffer”
  • prof. Wojciech Szczerba, który wygłosi wystąpienie na temat “Bonhoeffer w Stanach Zjednoczonych”

Na zakończenie spotkania odbędzie się krótki koncert pieśni pasyjnych, w wykonaniu chóru Capella Ecumenica oraz pani Julietty Gonzales-Springer.

W tym samym dniu o godzinie 12.00 odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem Dietricha Bonhoeffera przed kościołem św. Elżbiety.

ks. radca Marcin Orawski, biskup elekt diecezji wrocławsko-szczecińskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego – teolog ewangelicki, absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Religioznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu oraz duchowny radca (zastępca biskupa) Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Od początku aktywnie uczestniczył w działaniach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Współorganizował liczne spotkania, nabożeństwa i modlitwy ekumeniczne.
Od 2014 roku jest delegatem do Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Diecezjalnym Wizytatorem Nauczania Kościelnego.
22 marca 2025 został wybrany na biskupa kościoła ewangelicko-augsburskiego diecezji wrocławsko-szczecińskiej.
prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba – absolwent Biblijnego Seminarium Teologicznego (1994) i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (1996). Studiował też w Amsterdamie (Theological Seminary) i Belgii (Heverlee at Evangelische Theologische Faculteit). W roku 2000 obronił doktorat z filozofii wczesnochrześcijańskiej na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2009 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii starożytnej. Od 2019 roku pracownik naukowy (research associate) Von Hügel Institute Uniwersytetu w Cambridge.
W 2002 roku Wojciech Szczerba został dziekanem Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu. W roku 2006 objął funkcję Rektora uczelni. Jest także redaktorem naczelnym czasopisma Theologica Vratislaviensia oraz autorem wielu publikacji z zakresu patrologii, tradycji reformacyjnej i ekumenizmu, w tym dwóch książek poświęconych koncepcji uniwersalnego zbawienia w myśli wczesnochrześcijańskiej. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog ekumeniczny i międzyreligijny.
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za działalność na rzecz mniejszości narodowych i religijnych w Polsce (2018).
ks. Karol Długosz – pochodzi z Koszalina na Pomorzu. W latach 2004–2005 odbył roczny wolontariat w Diakonii niemieckiej, od 2005 do 2011 roku studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (z roczną przerwą na pracę w Wielkiej Brytanii), a w latach 2011–2012 odbył studia podyplomowe z retoryki praktycznej w Instytucie Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. 
Praktykę kandydacką rozpoczął w Olsztynie i Olsztynku, a ukończył w Żorach i Warszowicach. Został wyświęcony (ordynowany) na duchownego 6 września 2014 roku w Żorach i skierowany do tejże parafii na wikariat. W latach 2015–2018 pełnił funkcje: asystenta Biskupa Kościoła, duszpasterza niemieckojęzycznych ewangelików w Warszawie, opiekuna Polskiego Duszpasterstwa Ewangelickiego w Holandii oraz asystenta duszpasterza Ewangelickiego Duszpasterstwa Studentów ChAT w Warszawie. W tym czasie zorganizował wraz ze Stowarzyszeniem Joannici Dzieło Pomocy, międzynarodowy bieg sztafetowy “500 lat Reformacji” (z Wittenbergi, przez Wrocław do Cieszyna, na dystansie 842 km). W latach 2018–2021 był wikariuszem parafii w Bielsku, a od kwietnia 2020 roku koordynatorem ds. mediów diecezji cieszyńskiej. 
Decyzją konsystorza od 1 sierpnia 2021 roku jest proboszczem-administratorem parafii św. Krzysztofa we Wrocławiu. Zasiada w zarządzie Towarzystwa Psychologii i Poradnictwa Pastoralnego. Członek Society for Intercultural Pastoral Care and Counselling (SIPCC), Stowarzyszenia Księży i Katechetów (SKiK) oraz Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw). W latach 2011–2013 ukończył, pod egidą ks. Helmuta Weissa z Niemiec, dwa roczne kursy duszpasterskie (podstawowy i zaawansowany) w Centrum Misji i Ewangelizacji. W latach 2011–2016 współredagował ewangelicki kwartalnik “Słowo i Myśl”.
Dofinansowano ze środków: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna” oraz ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

WARSZTATY JĘZYKOWE – edycja wiosna 2025

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów językowych!

Oferujemy warsztaty z języków:

  • cerkiewnosłowiańskiego – kontynuacja zajęć
  • łaciny – kontynuacja zajęć
  • jidysz – kontynuacja zajęć
  • hebrajskiego (od podstaw)
  • greki (od podstaw)

Warsztaty zostaną przeprowadzone według autorskich programów przygotowanych przez zaproszonych do współpracy nauczycieli. Podczas spotkań uczestnicy  zapoznają się z zasadami pisowni oraz podstawami czytania (w przypadku zajęć od podstaw) lub będą rozwijać już poznane wiadomości.

Prowadzący przybliżą także historię, bogactwo literatury i kultury każdego języka.

Każdy warsztat obejmuje łącznie 20 godzin nauki – 10 spotkań po 2 godziny.

Na warsztaty zapraszamy osoby od 18. roku życia.

KOSZT

Warsztaty są bezpłatne, uczestnik warsztatów zobowiązuje się do udziału w minimum 80% zajęć.

Ilość miejsc jest ograniczona.

DATY I MIEJSCA

język jidysz – kontynuacja nauki:

  • miejsce: sala w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. św. Jadwigi 3/4 we Wrocławiu)
  • daty: 2.04., 9.04., 16.04., 23.04., 30.04., 7.05., 21.05., 28.05., 4.06., 11.06.2025 
  • rozpoczęcie o godzinie 16.30
  • Wymagania dołączenia do grupy: znajomość alfabetu oraz czasu teraźniejszego. 

język starocerkiewnosłowiański – kontynuacja nauki:

  • miejsce: sala katechetyczna przy katedrze prawosławnej (ul. św. Mikołaja 40 we Wrocławiu)
  • daty: 22, 28, 29 kwietnia 2025, 5, 6, 12, 13, 19, 20, 27 maja 2025
  • rozpoczęcie o godzinie 18.00
  • Wymagania dołączenia do grupy: znajomość alfabetu oraz umiejętność rozczytania tekstu 
  • Jest możliwość bezpłatnej konsultacji online przed dołączeniem do grupy, proszę kontaktować się z prowadzącym zajęcia: nikolius@poczta.onet.pl

język łaciński – kontynuacja nauki

  • miejsce: biuro Fundacji Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań (ul. św. Antoniego 25, Wrocław)
  • daty: 10.06., 11.06., 13.06., 16.06., 18.06., 23.06., 25.06., 27.06., 30.06., 1.07.
  • rozpoczęcie o godzinie 17.00
  • Wymagania dołączenia do grupy: uczestnicy powinni być zaznajomieni z podstawami dotyczącymi wymowy i z odmianą czasownika “być”.

greka:

  • miejsce: biuro Fundacji Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań (ul. św. Antoniego 25, Wrocław)
  • daty: 1.04; 3.04; 10.04; 15.04;  24.04; 29.04; 1.05; 6.05; 8.05; 13.05
  • rozpoczęcie o godzinie 17.00

język hebrajski:

  • miejsce: biuro Fundacji Wzajemnego Szacunku 4 Wyznań (ul. św. Antoniego 25, Wrocław)
  • daty: 23.04 (śr.), 28.04 (pn.), 30.04 (śr.), 5.05 (pn.), 7.05 (śr.), 12.05 (pn.), 14.05 (śr.), 19.05 (pn.), 26.05 (pn.), 28.05 (śr.)
  • rozpoczęcie o godzinie 16.00

ZAPISY

język jidysz – zapisy TUTAJ

język cerkiewnosłowiański – TUTAJ

język hebrajski – TUTAJ

język łaciński – TUTAJ

greka – TUTAJ

Przy trudnościach lub problemach z zapisem prosimy o kontakt mailowy: biuro@fundacja4wyznan.pl

PROWADZĄCY:

Tomasz Duda – język hebrajski

Nauczyciel języka hebrajskiego i języka polskiego, nauczyciel akademicki, popularyzator wiedzy. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim ze specjalizacją: historia i kultura Żydów polskich. Od lat w szkołach we Wrocławiu uczy języków: polskiego i hebrajskiego. W Katedrze Judaistyki wykłada „Wprowadzenie do judaizmu” oraz język hebrajski. Przygotowuje i prowadzi warsztaty oraz popularne wykłady otwarte promujące wiedzę.

dr Anna Kałużna – język jidysz

Pracuje w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, jidyszystka, w swojej pracy doktorskiej zajmowała się powojennym teatrem żydowskim na Dolnym Śląsku.

ks. dr Piotr Nikolski – język starocerkiewnosłowiański

Duchowny prawosławny. Ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w tymże roku otrzymał święcenia kapłańskie. Głównym kierunkiem zainteresowań naukowych ks. Piotra Nikolskiego są relacje prawosławnej i rzymskokatolickiej tradycji ascetycznych w kontekście dialogu ekumenicznego. Od kilku lat zajmuje się tłumaczeniem prawosławnej literatury ascetycznej na język polski.

Krzysztof Banaszak – język łaciński i greka

Filolog klasyczny, wykształcony na wrocławskich uczelniach i międzynarodowych kursach, na których szybko sam zaczął nauczać. Wyróżnia go solidna wiedza teoretyczna na temat języków i kultury starożytnej, ale też nowoczesne podejście do nauczania, które inspiruje studentów do aktywnego uczestnictwa w procesie edukacji. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu języka łacińskiego oraz greckiego, a także w krytycznej analizie tekstów klasycznych. Posiada umiejętność przekształcania trudnych zagadnień w angażujące lekcje. Przyciąga uczniów, którzy cenią sobie nowoczesne metody nauczania (przykładowo KB mówi płynnie w języku łacińskim i w ten sposób naucza), takie jak TPR, projektowanie gier językowych czy debaty, co skutkuje zwiększoną motywacją i zaangażowaniem studentów. Oprócz działalności naukowej, aktywnie uczestniczy w życiu akademickim uczelni, organizując warsztaty, seminaria oraz wydarzenia popularyzujące kulturę i języki starożytne wśród szerszej społeczności (np. cykliczne Scholae Wratislavienses). Tabelki odmiany uważa za przydatne podsumowanie wiedzy, ale odkłada je na później, bo jak powiedział: “nic dziwnego, że studenci nienawidzą lektoratu, skoro katuje się ich zupełnie niepotrzebną pracą pamięciową, podczas gdy te same lub lepsze efekty uzyskaliby przez ekstensywne czytanie i rozmowę w języku”.

Dofinansowano ze środków: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna” oraz ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

Zapraszamy do Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku – 26.02.2025

Fundacja Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań ma przyjemność zaprosić do pierwszego w roku 2025 Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, który odbędzie się w środę, 26 lutego 2025 r. o godzinie 19:00 w sali parafialnej kościoła ewangelickiego przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 we Wrocławiu.

Gościem będzie ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek.

Temat wystąpienia to Teologiczne problemy w opowiadaniu Józefa Wittiga Odkupienie.

fot. Gość Niedzielny Świdnicki https://swidnica.gosc.pl/att/4520278.ks-Bogdan-Ferdek-na-co-dzien-jest-wykladowca-teologii

Bogdan Ferdek, prof. dr hab, wykładowca teologii dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, najważniejsze publikacje: Duch Boży nad wodami Renu. Refleksje nad ścieżkami nadreńskiej pneumatologii, Wrocław 2010; O odpustach 500 lat później. Ekumeniczna lektura 95 tez ks. dr. Marcina Lutra, Wrocław 2017; Logos nadziei.  Camino jako labolatorium nadziei, Wrocław 2020.

Zmarł ks. prof. Michał Czajkowski

W sobotę, 15 lutego 2025 r., zmarł w wieku 90 lat ks. prof. Michał Czajkowski, profesor nauk teologicznych, autor wielu publikacji w tym poświęconych dialogowi chrześcijaństwa i judaizmu. Były współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, od wielu lat do swojej śmierci członek Rady Fundatorów Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”.

Niechaj Jego dusza będzie związana w węzeł życia wiecznego.
Spoczywaj w pokoju.

Zarząd, Rada Fundatorów i Współpracownicy Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”

fot. Więź
https://wiez.pl/2025/02/15/miejsce-na-cisze-ks-michal-czajkowski-1934-2025/

Zapraszamy do Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku – 11.12.2024

Fundacja Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań ma przyjemność zaprosić do Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, który odbędzie się w piątek 11 grudnia 2024 r. o godzinie 18:00 w sali parafialnej kościoła ewangelickiego przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 we Wrocławiu

Gościem będzie dr hab. Joanna Szczepankiewicz-Battek

Temat wystąpienia to Łużyce – kraina czterech kultur.

Czy “Łuzyczanin” po polsku i niemiecku oznacza to samo? Jakie były relacje między katolikami i ewangelikami na Łużycach? Czy są szanse na ocalenie ginących języków: górno- i dolnołużyckiego – i jak to zrobić? Czy turystyka może być szansą dla Łużyc w sytuacji transformacji gospodarczej, zwłaszcza energetycznej? O tym wszystkim opowie na najbliższym spotkaniu z pasją dr hab. Joanna Szczepankiewicz-Battek.

Koncert Czterech Wyznań – zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy Koncert Czterech Wyznań, który odbędzie się w poniedziałek 16 grudnia 2024 o godzinie 18:00 w kościołach i Synagodze Pod Białym Bocianem.

Publiczność będzie wędrowała przez poszczególne świątynie, wysłuchując koncertów, począwszy od Katedry Prawosławnej (godz. 18:00), kończąc w kościele Opatrzności Bożej (godz. 20:20).

Podczas tego wydarzenia będą mieli Państwo okazję do wysłuchania muzyki charakterystycznej dla każdego z czterech wyznań. Przed Państwem zaprezentują się cztery znakomite wrocławskie chóry: Chór Katedry Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Chór Vita Nova, Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu oraz Chór Capella Ecumenica.

Wykonane zostaną śpiewy czterech wyznań.

Poniżej plan koncertu:
godzina 18:00
Katedra Prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, ul. św. Mikołaja 40
Chór Katedry Prawosławnej – Śpiewy Kościoła Prawosławnego
Dawid Dubec – dyrygent
godzina 18:50
Kościół O.O Paulinów pw. św. Antoniego, ul. Św. Antoniego 30
Chór Vita Nova – Śpiewy Kościoła Katolickiego
Ewelina Krzywka – dyrygent
godzina 19:35
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. P. Włodkowica 7
Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu – Śpiewy Synagogalne
Stanisław Rybarczyk – dyrygent
godzina 20:20
Kościół Ewangelicko-Augsburski Opatrzności Bożej, ul K. Wielkiego 29
Chór Capella Ecumenica – Śpiewy Kościoła Ewangelickiego
Aleksandra Akułowicz – dyrygent

Wstęp wolny!

Chór Katedry Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy
Chór istnieje od początku powstania parafii prawosławnej we Wrocławiu. Przez te lata, nastąpiła kilkukrotna wymiana pokoleń zarówno śpiewaków jaki i dyrygentów. Z chórem pracowało 10 dyrygentów wprowadzających różne style śpiewu oraz własny repertuar. Niektórzy z nich, zakładali zespoły przycerkiewne, które wielokrotnie koncertowały w kraju i za granicą. W 1994 roku, chór „Sinaxis”, pod dyrekcją ówczesnego dyrygenta Aleksandra
Chudobina, będący młodzieżowym zespołem diecezji wrocławsko- szczecińskiej przy Katedrze NMP brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, gdzie zdobył wyróżnienie.
Od początku swojego powstania chór bierze udział w nabożeństwach sprawowanych w świątyni. Jednakże, zdarzają się wyjątki i występuje na lokalnych, ekumenicznych koncertach bożonarodzeniowych czy też spotkaniach w ramach spotkań w „Dzielnicy czterech świątyń”.
Repertuar chóru jest zróżnicowany. Od bardzo starych greckich, bułgarskich i rosyjskich śpiewów klasztornych do kompozycji muzyki cerkiewnej z XX/XXI wieku.
Obecny z chórem pracują Dawid Dubec oraz Nadia Damenikan.

Chór ,,Vita Nova”
Chór “Vita Nova” jest chórem amatorskim, założonym w 2013 roku, działającym przy Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła u oo. paulinów we Wrocławiu. Jego główna aktywność koncentruje się wokół głównych uroczystości w roku liturgicznym. Repertuar obejmuje utwory z muzyki dawnej, w tym chorał gregoriański, oraz kompozycje
współczesne. Od 2016 roku dyrygentem zespołu jest Ewelina Krzywka – absolwentka Podyplomowych Studiów z Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, oraz Wrocławskiego Liturgicznego Studium Wokalnego.

Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu
Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach oraz wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata, między innymi: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco.
Występował wraz z saksofonistą jazzowym Piotrem Baronem, trębaczem jazzowym Piotrem Wojtasikiem i jego septetem, norweską artystką Bente Kahan. Zespół wykonywał koncerty z wieloma Orkiestrami Symfonicznymi. Chór posiada w repertuarze m.in. napisane specjalnie dla niego przez Piotra Wojtasika „Voices” oraz „Pieśni” Mordechaja Gebirtiga zaaranżowane przez Jacka Zameckiego.
Zespół towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsáka. W roku 1998 ukazała się nakładem firmy Koch International płyta Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem zatytułowana „Shalom”. W swoim dorobku Chór posiada także wydaną w Niemczech płytę „Das verstummte Lied – die Musik der zerstörten Synagogen” – „Pieśń, która zamilkła – Muzyka zniszczonych Synagog”, płytę „Alkimja”, nagraną w lutym 2001 wraz z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim i jego orkiestrą oraz Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum” zawierającą tradycyjne pieśni żydowskie, w opracowaniu Romana Kołakowskiego i Mateusza Pospieszalskiego. W 2006 roku ukazała się płyta jubileuszowa dla uczczenia 10-lecia Chóru. W roku 2011 z okazji 15-lecia zespołu wydana została CD z zarejestrowanymi fragmentami jubileuszowych koncertów w Hanowerze i we Wrocławiu, z udziałem berlińskiej kantorki Avitall Gerstetter. W 2016 roku ukazała się kolejna płyta Chóru z udziałem Josepha Malovanego nagrana podczas koncertu na 40. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans w 2005 r.
W czerwcu 2008 roku odbył tournée po Estonii, występując na najważniejszych festiwalach m.in.: w Tallinie. W 2010 roku wziął udział w koncertach uświetniających otwarcie Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu wraz z Josephem Malovanym i Orkiestrą Symfoniczną
Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. W roku 2016 Chór Synagogi Pod Białym Bocianem świętował niezwykle okazale 20-lecie działalności artystycznej koncertami w Berlinie, Warszawie, Rzeszowie, Markowej i Wrocławiu z udziałem wybitnych
artystów i zespołów. W 2020 r. zadebiutował wraz z Septetem Piotra Wojtasika na 56. Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu oraz na Sopot Jazz Festival, prawykonując „Voices” P. Wojtasika. W 2021 r. podczas 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA Chór dokonał wraz z solistami i zespołem instrumentalnym prawykonania napisanych specjalnie dla niego, z okazji 25 – lecia działalności artystycznej, przez Macieja Prochaskę „12 Psalmów Dawidowych”, przyjętych owacyjnie przez Publiczność. W 2022 r. „Psalmy” zaprezentowano na koncercie w ramach uroczystości 550-lecia obecności OO Paulinów na Skałce w Krakowie. Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności Zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów. Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha.

Chór Capella Ecumenica
Chór Cappella Ecumenica powstał w 1999 roku. Od początku swego istnienia naczelnym celem zespołu był śpiew w ponad wyznaniowym wymiarze, przynoszący radość słuchaczom i śpiewającym.
To główne przesłanie zespołu śpiewania na chwałę Bogu bez uprzedzeń wyznaniowych służy do dziś budowaniu w praktyce podstaw tolerancji i szacunku dla bliźniego. Służy także przełamywaniu stereotypów i uprzedzeń związanych z odrębnością wyznaniową. Śpiewacy chóru (katolicy i ewangelicy) na co dzień przedstawiciele różnych zawodów, spotykając się na próbie raz w tygodniu, wspólnie uczą się i poznają nowe dzieła muzyczne. Chór działa przy parafii luterańskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Na przestrzeni minionych lat chór uczestniczył w wielu uroczystościach kościelnych wykonując
utwory stosowne do roku kościelnego, ubogacając nabożeństwa i msze wielu wrocławskich kościołów. Chór zapraszany był także do oprawy muzycznej świeckich uroczystości, służąc muzyką podczas wystaw, wernisaży, spotkań uczelnianych, ślubów, pogrzebów czy różnych jubileuszy. Z racji nazwy i profilu działalności jest zaangażowany w liczne spotkania ekumeniczne. W repertuarze chóru znajdują się utwory od renesansu poprzez barok po współczesnych kompozytorów, a także muzykę typu spirituals i gospel.
Chór zdobył nagrody:
• I miejsce w kategorii chórów kościelnych na I Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej, w Bydgoszczy w 2003 roku
• I miejsce w kategorii chórów kościelnych oraz zdobył Nagrodę Specjalną Prezesa Oddziału Bydgoskiego Związku Chórów Kościelnych Caecilianum Anny Wójtowicz na I Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Toruniu w 2004 roku
• II miejsce (pierwszego nie przyznano) na XII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie
• II miejsce w kategorii chórów kameralnych na 1 Dolnośląskim Konkursie Chórów „Silesia Cantat” w 2006 roku.

Chór ma w swoim dorobku płytę CD na której nagrane zostały tradycyjne polskie kolędy w opracowaniu znanego współczesnego kompozytora Henryka Jana Botora, wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej, autora wielu kompozycji chóralnych i symfonicznych . Rok 2009 wraz z 6 wrocławskimi chórami i Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu chór nagrał na DVD kompozycje Mariana Waśkiewicza Hymn Unijny oraz Hymn Konstytucji 3 Maja.
Chór realizuje idee ekumenizmu poprzez uczestnictwo w międzynarodowych spotkaniach chóralnych: Praga 2005, Norymberdze 2006 , Letmate 2014, Cottbus 2015,Festiwal Kultury Protestanckiej 2015 .
Chór wziął udział w międzynarodowym projekcie VOCE Wrocław 2016, Chambery 2018, Berlin 2018, następnie w spotkaniach MUCE: Cluj-Napoca 2020, Budapeszt 2022, Sarajewo 2024 wraz z chórami
z Francji, Niemiec, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Rumunii i Węgier . Oba te cykle koncertów to również spotkania międzynarodowe i wspólne wykonywanie muzyki z wielu krajów jak i kompozycji specjalnie napisanych dla projektu.
Chór, jako jedyny brał udział we wszystkich 21 edycjach Ekumenicznych Spotkań Noworocznych, organizowanych przez Stowarzyszenie Prawosławne im. Św. Piotra i Pawła we Wrocławiu. Występował na „Wędrującym Koncercie 4 Wyznań” ostatnio XII 2023. Koncertował w Klubie Muzyki i Literatury ostatnio XII 2023, w Klubie Lekarza XII 2023, dwa Koncerty kolędowe wspólnie z Chórem Kameralnym Ostinato i Orkiestry Dolnośląskiej Izby Lekarskiej w Kościele.
Założycielem i wieloletnim dyrygentem chóru był Adam Rajczyba absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Marka Pijarowskiego.
Po okresie pandemii pod koniec 2021 roku chór wznowił działalność pracując i występując pod dyrekcją:
• Andreiem Karatysheuskim, absolwentem Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i wrocławskiej Akademii Muzycznej
• Mikołaja Szczęsnego absolwenta Wrocławskiej Akademii Muzycznej
Od października 2023 dyrygentem chóru jest Aleksandra Akułowicz, absolwentka Wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Organizator:
Dzielnica Wzajemnego Szacunku

Współorganizator:
Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna
Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu
Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja
Parafia Ewangelicko – Augsburska p.w. Opatrzności Bożej
Parafia Prawosławna katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy
Polska Rada Chrześcijan i Żydów Warszawa

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy do Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku – 19.12.2024

Fundacja Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań ma przyjemność zaprosić do Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, który odbędzie się w czwartek 19 grudnia 2024 r. o godzinie 18:15 w Synagodze Pod Białym Bocianem, przy ulicy Pawła Włodkowica 4.

Gościem Salonu będzie rabin Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

Temat wystąpienia to “Dlaczego Izrael jest tak ważny dla Żydów?

Salon poprowadzi Mira Aleksiun-Żelechower.

Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku w 1955 roku. Kształcił się w żydowskich szkołach dziennych w rejonie Nowego Jorku. W 1976 r. ukończył SUNY w Stony Brook na kierunku religioznawstwo. Schudrich otrzymał smichę w Jewish Theological Seminary w 1980 roku, a następnie w Yeshiva University w 2000 roku i uzyskał tytuł magistra studiów żydowskich w JTS w 1978 roku oraz tytuł magistra historii w Columbia w 1982 roku. Schudrich pełnił funkcję rabina Żydowskiej Wspólnoty Japonii w latach 1983-89. Zajmował się również uznaniem bohaterstwa konsula Sugihary w ratowaniu polskich Żydów przed Zagładą.

Jako student w latach 70-tych, Schudrich rozpoczął swoje podróże do Europy Wschodniej, prowadząc grupy żydowskie do tych krajów i spotykając się z pozostałościami społeczności żydowskich. W 1990 r. Schudrich rozpoczął pracę dla Fundacji Ronalda S. Laudera i w latach 1992-98 mieszkał w Warszawie. W czerwcu 2000 r. rabin Schudrich powrócił do Polski jako rabin Warszawy i Łodzi, a w grudniu 2004 r. został mianowany Naczelnym Rabinem Polski. Rabin Schudrich jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, w tym medalu honorowego Prezydenta RP, nagrody Menora za dialog, nagrody im. Jana Karskiego, nagrody Strażnicy Pamięci, nagrody Tygodnika Powszechnego.

Rabin Schudrich jest żonaty z Magdą Dorosz Schudrich i ma jedną córkę, Ariannę, która mieszka w Nowym Jorku.