Spieszymy z następnym zaproszeniem na jedno z ostatnich wydarzeń Dzielnicy w tym roku. To kolejna odsłona cyklu „Biblia i muzyka”, tym razem krążąca tematycznie wokół Psalmu 139.
Spotkajmy się w niedzielę, 1 Grudnia 2024 r., o godz. 15:30 w kościele O.O. Paulinów we Wrocławiu, przy ul. św. Antoniego 30.
W ożywionej dyskusji wezmą udział:
Mira Żelechower-Aleksiun /Gmina Wyznaniowa Żydowska/
o. przeor Tomasz Chmielewski OSSPE /Kościół katolicki/
ks. prot. Grzegorz Cebulski /Kościół prawosławny/
ks. Paweł Mikołajczyk /Kościół luterański/
Część muzyczną uświetni występ Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, przy organowym akompaniamencie Piotra Rojka, a pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.
W programie naturalnie – psalmy.
Wstęp wolny!
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów językowych!
Oferujemy warsztaty z języków:
starocerkiewnosłowiańskiego
łaciny
jidysz
hebrajskiego
greki
Warsztaty zostaną przeprowadzone według autorskich programów przygotowanych przez zaproszonych do współpracy nauczycieli. Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z zasadami pisowni oraz podstawami czytania. Prowadzący przybliżą także historię, bogactwo literatury i kultury każdego języka.
Każdy warsztat obejmuje łącznie 20 godzin nauki – 10 spotkań po 2 godziny.
Na warsztaty zapraszamy osoby od 18. roku życia.
KOSZT
Warsztaty są bezpłatne, uczestnik warsztatów zobowiązuje się do udziału w minimum 80% zajęć.
Ilość miejsc jest ograniczona.
DATY I MIEJSCA
język jidysz:
miejsce: sala w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. św. Jadwigi 3/4 we Wrocławiu)
Przy trudnościach lub problemach z zapisem prosimy o kontakt mailowy: biuro@fundacja4wyznan.pl
PROWADZĄCY:
Tomasz Duda – język hebrajski
Nauczyciel języka hebrajskiego i języka polskiego, nauczyciel akademicki, popularyzator wiedzy. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim ze specjalizacją: historia i kultura Żydów polskich. Od lat w szkołach we Wrocławiu uczy języków: polskiego i hebrajskiego. W Katedrze Judaistyki wykłada „Wprowadzenie do judaizmu” oraz język hebrajski. Przygotowuje i prowadzi warsztaty oraz popularne wykłady otwarte promujące wiedzę.
dr Anna Kałużna – język jidysz
Pracuje w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, jidyszystka, w swojej pracy doktorskiej zajmowała się powojennym teatrem żydowskim na Dolnym Śląsku.
ks. dr Piotr Nikolski – język starocerkiewnosłowiański
Duchowny prawosławny. Ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w tymże roku otrzymał święcenia kapłańskie. Głównym kierunkiem zainteresowań naukowych ks. Piotra Nikolskiego są relacje prawosławnej i rzymskokatolickiej tradycji ascetycznych w kontekście dialogu ekumenicznego. Od kilku lat zajmuje się tłumaczeniem prawosławnej literatury ascetycznej na język polski.
Krzysztof Banaszak – język łaciński i greka
Filolog klasyczny, wykształcony na wrocławskich uczelniach i międzynarodowych kursach, na których szybko sam zaczął nauczać. Wyróżnia go solidna wiedza teoretyczna na temat języków i kultury starożytnej, ale też nowoczesne podejście do nauczania, które inspiruje studentów do aktywnego uczestnictwa w procesie edukacji. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu języka łacińskiego oraz greckiego, a także w krytycznej analizie tekstów klasycznych. Posiada umiejętność przekształcania trudnych zagadnień w angażujące lekcje. Przyciąga uczniów, którzy cenią sobie nowoczesne metody nauczania (przykładowo KB mówi płynnie w języku łacińskim i w ten sposób naucza), takie jak TPR, projektowanie gier językowych czy debaty, co skutkuje zwiększoną motywacją i zaangażowaniem studentów. Oprócz działalności naukowej, aktywnie uczestniczy w życiu akademickim uczelni, organizując warsztaty, seminaria oraz wydarzenia popularyzujące kulturę i języki starożytne wśród szerszej społeczności (np. cykliczne Scholae Wratislavienses). Tabelki odmiany uważa za przydatne podsumowanie wiedzy, ale odkłada je na później, bo jak powiedział: “nic dziwnego, że studenci nienawidzą lektoratu, skoro katuje się ich zupełnie niepotrzebną pracą pamięciową, podczas gdy te same lub lepsze efekty uzyskaliby przez ekstensywne czytanie i rozmowę w języku”.
Dofinansowano ze środków: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna” oraz ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)
Serdecznie zapraszamy na spotkanie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Czy miłość bliźniego to tylko piękna chrześcijańska idea, czy może zadanie do realizacji dla wszystkich ludzi bez względu na wyznawany światopogląd? Czy działając w tzw. „wielkiej polityce” można zachować empatię i serce? Jak pogodzić swoje życie osobiste i zawodowe ze służbą na rzecz potrzebujących? Jak realizować własne marzenia i pasje, bez poczucia winy, że zrobiliśmy zbyt mało dla innych?O życiu, wierze i człowieku porozmawiamy ze Sławomirem Piechotą – polskim politykiem, prawnikiem i działaczem społecznym, posłem na Sejm RP w klatach 2005-2023. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!
31 stycznia 2024 r. godz. 18:00 Siedziba EWST ul. św. Jadwigi 12 Wrocław
W najbliższy piątek (12.01.24), o godzinie 19:30 we wrocławskiej katedrze pw. św. Jana Chrzciciela, odbędzie się wyjątkowy koncert bożonarodzeniowy. Artyści, którzy z racji grożących im represji wciąż muszą ukrywać swoją tożsamość, wykonają zarówno najpiękniejsze, białoruskie kolędy, jak i polskie w tłumaczeniu na swój język ojczysty. Okażmy im wsparcie uczestnictwem w koncercie! Wydarzenie jest bezpłatne.
18 grudnia 2023 r. zapraszamy na wyjątkowy koncert wędrujący. W trzech świątyniach Dzielnicy 4 Wyznań wystąpią dla Państwa 4 chóry, które zaprezentują utwory charakterystyczne dla każdego z czterech wyznań.
Publiczność będzie wędrować odwiedzając poszczególne świątynie, by słuchać muzyki. Zaczynamy w Synagodze pod Białym Bocianem, a skończymy w kościele Opatrzności Bożej.
Zaprezentują się cztery znakomite chóry: chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka w repertuarze synagogalnym, chór Vita Nova pod dyrekcją Eweliny Krzywki w repertuarze katolickim, chór Katedry Prawosławnej pw. Przenajświętszej Bogurodzicy pod dyrekcją Piotra Kuropki w repertuarze cerkiewnym, chór Capella Ecumenica pod dyrekcją Aleksandry Akułowicz w repertuarze ewangelickim.
Program wieczoru 18.12.23:
godz. 18:00 – Synagoga pod Białym Bocianem / chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka
godz. 18:40 – kościół OO. Paulinów pw. św. Antoniego / chór Vita Nova pod dyrekcją Eweliny Krzywki
godz. 19:15 – kościół OO. Paulinów pw. św. Antoniego / chór Katedry Prawosławnej pw. Przenajświętszej Bogurodzicy pod dyrekcją Piotra Kuropki
godz. 20:00 – kościół ewangelicko-augsburski Opatrzności Bożej / chór “Capella Ecumenica” pod dyrekcją Aleksandry Akułowicz
W obliczu wielu niepokojów ogarniających świat w XXI wieku spróbujemy zdefiniować kondycję człowieka w nowym stuleciu.
Uczestnikami panelu będą wybitni wrocławianie:
Mariola Abkowicz, przewodnicząca Związku Karaimów Polskich, pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Poznańskiego, Izabela Koziej, dyrektorka IX LO we Wrocławiu, historyczka, prof. dr hab. Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej i dr hab. Marcin Szydzisz z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Spotkanie będzie moderował prof. dr hab. Adam Jezierski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Serdecznie zapraszamy 7.12.2023 roku o godzinie 18:00 do Sali Parafialnej parafii ewangelicko-augsburskiej Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego 29.
„Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę”, Psalm 115/113
W drugi poniedziałek grudnia, 11.12.2023 r., spotkamy się na dorocznym koncercie z cyklu “Biblia i muzyka”. Usłyszymy Chór Synagogi Pod Białym Bocianem pod batutą Stanisława Rybarczyka, przy akompaniamencie organów, na których zagra Piotr Rojek.
To wyjątkowe wydarzenie muzyczne połączone jest z dysputą, w której uczestniczyć będą przedstawiciele czterech wyznań obecnych w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku: Mira Żelechower-Aleksiun (Żydowska Gmina Wyznaniowa), o. Marcin Wirkowski OSSPE (Kościół katolicki), ks. dr Igor Habura (Kościół prawosławny), ks. Paweł Mikołajczyk (Kościół luterański).
Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!
Biblia i muzyka: Psalm nr 115/113/ „Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę”
11.12.23 r., godz. 19:00 Kościół Ojców Paulinów pw. św. Antoniego we Wrocławiu ul. Św. Antoniego 30.
Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 10 lat do udziału w kolejnej odsłonie warsztatów “Lato w dzielnicy”! W trakcie warsztatów porozmawiamy o podstawach judaizmu oraz wielokulturowym Wrocławiu, dowiemy się dlaczego dla Luteran Biblia jest ważna i czy dziś w historiach napisanych tysiące lat temu można znaleźć inspirację lub wskazówkę, poznamy najważniejsze elementy tradycji prawosławnej oraz porozmawiamy o aniołach i ich roli w kulturze katolickiej. Odbędziemy także wspólny spacer po Dzielnicy Czterech Wyznań. Zajęcia odbywać się będą codziennie od poniedziałku 21 sierpnia do piątku 25 sierpnia w godzinach 10.00-13.00 w biurze fundacji przy ul. Św. Antoniego 25. Na Wasze zapisy czekamy do piątku 18 sierpnia. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona! Zgłoszenia i pytania prosimy kierować tutaj: warsztaty.dzieciaki@gmail.com
Tegoroczna Simcha potrwa od 29 lipca do 4 sierpnia, zakończy ją otwarte nabożeństwo Kabalat Szabat. Festiwal odbędzie się tradycyjnie w Synagodze Pod Białym Bocianem oraz innych lokalizacjach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku i centrum Wrocławia. W programie m.in. wiele ciekawych spotkań autorskich, znakomity blok koncertowy, który zostanie otwarty występem Klezmafour, wystąpią też Magda Brudzińska Klezmer Trio, Chór Synagogi Pod Białym Bocianem i Michał Zator, Shum Davar (Czechy), Hudaki Village Band (Ukraina) i Bester Quarter. Nie zabraknie również tradycyjnego Jarmarku Żydowskiego, Śniadania Izraelskiego, warsztatów języków żydowskich i kulinarnych, seansów filmowych, spacerów z przewodnikami śladami Żydów we Wrocławiu i wielu rozmaitych atrakcji dla dorosłych i rodzin z dziećmi. Wykłady poprowadzą: Dariusz Dekiert, rabin Stas Wojciechowicz, Mariusz Urbanek czy Tamara Włodarczyk. Na spotkanie Q&A zaprosi Jerzy Kichler. Jubileusz SIMCHY będzie też okazją do rozmowy z założycielami Festiwalu.
Bilety na koncerty do nabycia: w serwisie Ticketmaster (www.ticketmaster.pl), w księgarnio-kawiarnio-winiarni Cocofli przy ul. Włodkowica 9 oraz na 2 godziny przed koncertem w Synagodze Pod Białym Bocianem. Jeśli zaznaczono, zapisy odbywają się przez portal app.evenea.pl/event/25SIMCHA.
This website uses cookies
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Rozumiem
Privacy & Cookies Policy
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.