Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy Koncert Czterech Wyznań, który odbędzie się w poniedziałek 18 listopada 2024 o godzinie 18:00 w kościołach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku i w Synagodze Pod Białym Bocianem.
Publiczność będzie wędrowała przez poszczególne świątynie, wysłuchując koncertów, począwszy od Katedry Prawosławnej (godz. 18:00), kończąc w kościele Opatrzności Bożej (godz. 20:20).
Podczas tego wydarzenia będą mieli Państwo okazję do wysłuchania muzyki charakterystycznej dla każdego z czterech wyznań. Przed Państwem zaprezentują się cztery znakomite wrocławskie chóry: Chór Katedry Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Chór „Vita Nova”, Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu oraz Chór „Cantores Minores Wratislavienses”.
Wykonane zostaną śpiewy czterech wyznań, kompozycje m. in. S. Sulzera, L. Lewandowskiego, M. Deutscha, a także zaprezentowane przez wybitnego aktora wrocławskiego, Roberta Gonerę, teksty autorstwa Dietricha Bonhoeffera. Pragniemy przybliżyć postać wybitnego wrocławianina, teologa, działacza na rzecz dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, w kontekście ważnych dla Wrocławia miejsc Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.
Na zakończenie Chóry wspólnie wykonają z towarzyszeniem organów „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” G. F. Haendla.
Plan koncertu:
- godz. 18:00 – Katedra Prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, ul. św. Mikołaja 40
Chór Katedry Prawosławnej – Śpiewy Kościoła Prawosławnego
Dawid Dubec – dyrygent
- godz. 18:50 – Kościół O.O Paulinów pw. św. Antoniego, ul. Św. Antoniego 30
Chór ,,Vita Nova” – Śpiewy Kościoła Katolickiego
Ewelina Krzywka – dyrygent - godz. 19:35 – Synagoga pod Białym Bocianem, ul. P. Włodkowica 7
Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu – Śpiewy Synagogalne
Stanisław Rybarczyk – dyrygent - godz. 20:20 – Kościół Ewangelicko-Augsburski Opatrzności Bożej, ul K. Wielkiego 29
Chór ,,Cantores Minores Wratislavienses” – Śpiewy Kościoła Ewangelickiego
Piotr Karpeta – dyrygent
Marta Niedźwiecka – pozytyw
Wstęp wolny
Chór Katedry Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej
Bogurodzicy
Chór istnieje od początku powstania parafii prawosławnej we Wrocławiu. Przez te lata, nastąpiła kilkukrotna wymiana pokoleń zarówno śpiewaków jaki i dyrygentów. Z chórem pracowało 10 dyrygentów wprowadzających różne style śpiewu oraz własny repertuar. Niektórzy z nich, zakładali zespoły przycerkiewne, które wielokrotnie koncertowały w kraju i za granicą. W 1994 roku, chór „Sinaxis”, pod dyrekcją ówczesnego dyrygenta Aleksandra Chudobina, będący młodzieżowym zespołem diecezji wrocławsko- szczecińskiej przy
Katedrze NMP brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, gdzie zdobył wyróżnienie. Od początku swojego powstania chór bierze udział w nabożeństwach sprawowanych w świątyni. Jednakże, zdarzają się wyjątki i występuje na lokalnych, ekumenicznych koncertach bożonarodzeniowych czy też spotkaniach w ramach spotkań w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyzań.
Repertuar choru jest zróżnicowany. Od bardzo starych greckich, bułgarskich i rosyjskich śpiewów klasztornych do kompozycji muzyki cerkiewnej z XX/XXI wieku. Obecnie z chórem pracują Dawid Dubec oraz Nadia Damenikan.
Chór „Vita Nova”
Chór „Vita Nova” jest chórem amatorskim, założonym w 2013 roku, działającym przy Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła u oo. paulinów we Wrocławiu. Jego główna aktywność koncentruje się wokół głównych uroczystości w roku liturgicznym. Repertuar obejmuje utwory z muzyki dawnej, w tym chorał gregoriański, oraz kompozycje
współczesne. Od 2016 roku dyrygentem zespołu jest Ewelina Krzywka – absolwentka Podyplomowych Studiów z Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Wrocławskiego Liturgicznego Studium Wokalnego.
Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu
W 2021 roku obchodził 25-lecie działalności artystycznej.
Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach m.in.:
Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu, Festiwalu „Warszawa Singera”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie,
Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej „Anima Mundi”, Festiwalu „Trzech Kultur” we Włodawie, Festiwalu Louisa Lewandowskiego w Berlinie, Festiwalu „Jazz nad Odrą”, Sopot Jazz Festival i na Bielskiej Zadymce Jazzowej w Bielsku – Białej. Koncertował na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu, Görlitz i Warszawie. Śpiewał w Muzeum POLIN w Warszawie, a także w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w
Markowej. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem
Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z Tel-Awiwu, Yosephem Schwartzem z Izraela, Moshe Fishelem z Niemiec.
Występował wraz z saksofonistą jazzowym Piotrem Baronem, trębaczem jazzowym Piotrem Wojtasikiem i jego septetem, norweską artystką Bente Kahan. Zespół wykonywał koncerty z wieloma Orkiestrami Symfonicznymi m.in. Filharmonii Wrocławskiej, Podkarpackiej, Częstochowskiej, Polsko – Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk, Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum”.
Chór posiada w repertuarze m.in. napisane specjalnie dla niego przez Piotra Wojtasika „Voices” oraz „Pieśni” Mordechaja Gebirtiga zaaranżowane przez Jacka Zameckiego.
Zespół towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsáka. W roku 1998 ukazała się nakładem firmy Koch International płyta Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem zatytułowana „Shalom”. W swoim dorobku Chór posiada także wydaną w Niemczech płytę „Das verstummte Lied – die Musik der zerstörten Synagogen” – „Pieśń, która zamilkła – Muzyka zniszczonych Synagog”, płytę „Alkimja”, nagraną w lutym 2001 wraz z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim i jego orkiestrą oraz Orkiestrą
Kameralną „Leopoldinum” zawierającą tradycyjne pieśni żydowskie, w opracowaniu Romana Kołakowskiego i Mateusza Pospieszalskiego. W 2006 roku ukazała się płyta jubileuszowa dla uczczenia 10-lecia Chóru. W roku 2011 z okazji 15-lecia zespołu wydana została CD z
zarejestrowanymi fragmentami jubileuszowych koncertów w Hanowerze i we Wrocławiu, z udziałem berlińskiej kantorki Avitall Gerstetter. W 2016 roku ukazała się kolejna płyta Chóru z udziałem Josepha Malovanego nagrana podczas koncertu na 40. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans w 2005 r.
W 2002 roku Chór wystąpił w spektaklu „Opowieści kantora Dawida” wystawionym z okazji 800-lecia Gminy Żydowskiej we Wrocławiu z udziałem Bente Kahan, Pawła Okońskiego, Hadriana Tabęckiego i jego Septetu.
W roku 2005 Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu wspólnie z Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk oraz kantorem Josephem Malovanym wystąpił na Parieserplatz w Berlinie z okazji uroczystości odsłonięcia Pomnika dla Pomordowanych Żydów Europy.
W czerwcu 2008 roku odbył tournée po Estonii, występując na najważniejszych festiwalach m.in.: w Tallinie. W 2010 roku wziął udział w koncertach uświetniających otwarcie synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu wraz z Josephem Malovanym i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. W roku 2016 Chór Synagogi pod Białym Bocianem świętował niezwykle okazale 20-lecie działalności artystycznej koncertami w Berlinie, Warszawie, Rzeszowie, Markowej i Wrocławiu z udziałem wybitnych artystów i zespołów. W 2020 r. zadebiutował wraz z Septetem Piotra Wojtasika na 56. Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu oraz na Sopot Jazz Festival, prawykonując „Voices” P. Wojtasika. W 2021 r. podczas 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA Chór dokonał wraz z solistami i zespołem instrumentalnym prawykonania napisanych specjalnie dla niego, z okazji 25 – lecia działalności artystycznej, przez Macieja Prochaskę „12 Psalmów Dawidowych”, przyjętych owacyjnie przez Publiczność. W 2022 r. „Psalmy” zaprezentowano na koncercie w ramach uroczystości 550-lecia obecności OO Paulinów na Skałce w Krakowie.
Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności Zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów.
Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha.
Chór „Cantores Minores Wratislavienses”
Wrocławski chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses został założony przez Edmunda Kajdasza w 1966 roku. Pod kierunkiem obecnego dyrygenta Piotra Karpety (od 1991) chór został zmniejszony do 17 śpiewaków, by móc zgodnie z aktualnymi tendencjami wykonawczymi prezentować muzykę dawnych epok. Artyści zespołu występują także w mniejszych składach, od 4 do 12 osób, współpracują z innymi zespołami w Polsce i za granicą, a także występują jako soliści. Repertuar zespołu liczący ponad 1000 pozycji obejmuje całą muzykę Europy od średniowiecza po muzykę współczesną. Zespół dał już ponad 2500 koncertów, dokonał ponad 100 nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (ponad 40 płyt), występował na licznych festiwalach (m. in. 36 razy na festiwalu Wratislavia Cantans). Podczas swych podróży zagranicznych odwiedził większość krajów europejskich, a także Izrael, Turcję, Gruzję, Armenię, Azerbejdżan i Meksyk. Nagrana w 2007 roku płyta z cyklu Musica Claromontana vol. 21 z utworami Józefa Elsnera otrzymała nominację do nagrody Fryderyk. W ostatnich latach zespół wystąpił m. in. na festiwalach Warszawska Jesień, Gaude Mater (po raz 8.), Musica Polonica Nova, Legnica Cantat, World Music Days, Wratislavia Cantans (inauguracja 2015) i nagrał 5 kolejnych płyt (m. in. utwory chóralne Rafała Augustyna). W latach 2014-2016 zespół realizował projekt Rudolphina (prezentacja XVII-wiecznych zbiorów muzycznych księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Rudolfa)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.