KONCERT Śpiewaj Panu Bogu

Serdecznie zapraszamy  na Uroczysty koncert kończący warsztaty muzyczne „Zaśpiewaj z rabinem, pastorem i księdzem”.
Koncert odbędzie się w Auli Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej (EWST) ul. Św. Jadwigi 12 w niedzielę 14.06.2009 o godz. 19:00.
Mottem przewodnim koncertu jest „Śpiewaj Panu Bogu swemu z radością”.

Wystąpią:
uczestnicy warsztatów muzycznych „Zaśpiewaj z rabinem, pastorem i księdzem”
Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka
– prawosławny chór „Oktoich” pod dyrekcją ks. Grzegorza Cebulskiego
Chór Liturgiczny Wyższego Seminarium Duchownego Księży Salwatorianów w Bagnie pod dyrekcją dr Zdzisława Madeja
Kameralny chór „Capella Ecumenica” pod dyrekcja Adama Rajczyby

Idea wspólnego śpiewania na chwałę Bogu bez uprzedzeń wyznaniowych to temat przewodni warsztatów muzycznych, które odbyły się we wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku w ramach projektu „Dzieci jednego Boga”.

Zwieńczeniem tej pracy będzie koncert uczestników warsztatów pod przewodnictwem dyrygentów 4 wyznań. W tym roku warsztaty prowadzili:
1. śpiewy synagogalne – Rabin Icchak Rapoport
2. śpiew kościoła prawosławnego – ks. protodiakon Grzegorz Cebulski
3. śpiew kościoła rzymsko-katolickiego – ks. dr Zdzisław Madej
4. śpiew kościołów protestanckich – mgr Adam Rajczyba

Radość, którą uczestnicy warsztatów odnajdowali nie tylko w utworach muzycznych poznanych na kolejnych zajęciach, ale także radość wspólnego śpiewu i poznawania nieznanych ścieżek muzycznej historii.
Dodatkową atrakcją będzie występ znanych chórów, które dopełnią obraz wielokulturowej i wielowyznaniowej spuścizny muzycznej naszych czasów.

Będzie to znakomita okazja, aby na jednym koncercie wysłuchać utworów, które powstawały od zarania chrześcijaństwa po współczesność. Wraz z uczestnikami warsztatów i zaproszonymi chórami przemierzymy niejako muzyczną pielgrzymkę po najpiękniejszych utworach, które zostały napisane na chwałę Boga. Usłyszymy śpiewy synagogalne do dziś żywe w tradycji żydowskiej, Liturgiczne Śpiewy Chorałowe Roku Liturgicznego, Antyfony i Graduały Obrzędowe, najstarsze śpiewy liturgiczne kościoła prawosławnego sięgające XI wieku, chorał luterański z okresu Reformacji oraz pieśni śpiewane współcześnie przez wiernych. Nie zabraknie także pieśni Gospel i Spirituals.

Muzyka to najpiękniejszy przykład ekumenii w praktyce. To sztuka bez granic i uprzedzeń, to wzrastanie poprzez poznanie znakomitego dziedzictwa twórców, którzy odeszli już do historii. Ale to także odważne spojrzenie w przyszłość i stawienie czoła nowym muzycznym wyzwaniom w ponadwyznaniowym wymiarze.
Adam Rajczyba
Koordynator warsztatów muzycznych i koncertu
603 030 703
ar@pp.org.pl