Salon Wzajemnego Szacunku online 06.12.2022

Dzielnica Wzajemnego Szacunku – serce otwartego Wrocławia

Fundacja “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” ma przyjemność zaprosić na kolejny Salon Wzajemnego Szacunku online, który odbędzie się już 06.12.2022 o godzinie 19:00.

Dzielnica Wzajemnego Szacunku, Dzielnica Czterech Świątyń, Dzielnica Czterech Wyznań – pod takimi nazwami znany jest obszar Wrocławia pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Historycznie, od XVIII w. była to dzielnica żydowska, w której – prócz oczywiście synagogi – znajdowały się ważne ośrodki chrześcijańskie, w tym trzy kościoły

Idea Dzielnicy Wzajemnego Szacunku powstała w 1995 roku z inicjatywy duchownych chrześcijańskich (katolickich, prawosławnych i protestanckich) oraz działacza społeczności żydowskiej Jerzego Kichlera. Myślą przewodnią towarzyszącą inicjatywie było przeciwstawienie się atmosferze ksenofobii, antysemityzmu i rozłamów w polskiej społeczności w połowie lat 90. XX w.

Od kilkunastu lat funkcjonuje także Fundacja Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Cele fundacji obejmują – przy zachowaniu pełnej autonomii Czterech Wspólnot Wyznaniowych: Prawosławnej, Rzymsko-Katolickiej, Ewangelicko-Augsburskiej i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej – propagowanie idei dialogu między religiami i ekumenizmu oraz wspólnych wartości etycznych i moralnych.Obecnie Dzielnica należy do najważniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia, a współpraca pomiędzy wyznaniami i religiami owocuje licznymi inicjatywami o charakterze społecznym, religijnym i kulturalnym.

O historii, znaczeniu i dniu dzisiejszym dzielnicy Wzajemnego Szacunku opowie właśnie jej pomysłodawca i jeden z założycieli – Jerzy Kichler.

Jerzy Kichler – ur 1947 w Krakowie w rodzinie żydowskiej. Działacz społeczności żydowskiej w Polsce, zasłużony dla odbudowy żydowskiego życia religijnego i kulturalnego w Polsce. Był przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz wrocławskiej Gminy Żydowskiej i inicjatorem odbudowy Synagogi. Jest pomysłodawcą i współzałożycielem wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Był wieloletnim wykładowcą judaizmu na Uniwersytecie Wrocławskim obecnie pracuje w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu jako duchowny i przewodnik turystyczny. Autor wielu artykułów dotyczących tradycji i historii Żydów. Współautor z Tamarą Włodarczyk Przewodnika po żydowskim Wrocławiu (2016), także współautor z Agnieszką Kagankiewicz publikacji Synagoga pod Białym Bocianem, historia odzyskania i odbudowy (2020) . Odznaczony medalami „Zasłużony dla Wrocławia”, „Zasłużony dla Dolnego Śląska” oraz Złotą Odznaką Towarzystwa Miłośników Wrocławia

Spotkanie będzie odbywało się na platformie ZOOM. Link będzie działał w dniu wydarzenia
https://ewst-pl.zoom.us/j/92141743941

Spotkanie będzie transmitowanie na żywo na Facebooku