Święto Patronki parafii prawosławnej

Święto Patronki parafii prawosławnej tj. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy (Rożdżestwo Preswiatoj Bogorodicy). Święto jest jednym z dwunastu najważniejszych świąt prawosławia.

Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zostało ustanowione około IV wieku. Ewangelie nie mówią nic o nim nie wspominają.  Ikonografia tego wydarzenia opiera się na apokryficznych Ewangeliach Jakuba i Pseudo-Mateusza. Najstarsze znane przedstawienia sceny narodzenia Bogarodzicy pochodzą już z VI w. Ikona Narodzenia Matki Bożej wyraźnie różni się od pozostałych ikon cyklu świątecznego: nie jest ona tylko symbolicznym odbiciem zdarzenia, ale ma charakter bardziej ziemski, wprowadza w krąg rodziny Joachima i Anny.
Narodzenie Najświętszej Marii Panny ma jeden dzień obchodów przedświątecznych i cztery poświąteczne.

W przeddzień święta w cerkwiach odprawiane jest całonocne czuwanie (wsienoszcznoje bdienije) z litiją. Na utrenii (jutrzni) w kanonie cerkiew wspomina okoliczności narodzenia Maryi i składa dziękczynienie Bogu za jej dar dla każdego człowieka. Oddaje też hołd rodzicom Maryi, Joachimowi i Annie, którym poświęcony jest dodatkowo pierwszy z poświątecznych dni.

Podczas Liturgii odmawia się prokimen zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza: Wieliczit dusza moja Hospoda i wozradowasia duch mój o Bozie, Spasie Mojem („Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój, w Bogu, moim zbawcy”). W Ewangelii słyszymy opowieść o pobycie Chrystusa w domu sióstr Łazarza, Marty i Marii oraz pochwałę macierzyństwa Matki Bożej. Kobieta z tłumu zasłuchanego w naukę Jezusa, zawołała: „Błogosławione łono, które Cię nosiło i piersi, które ssałeś”.

(J.Korsan za www.deon.pl, www.prawosławie.pl)