Święto Purim – 16.03.2014

Hamantaschen

Czternastego dnia miesiąca Adar (w tym roku rozpoczyna się wieczorem 15 marca i trwa do zachodu słońca 16 marca) Żydzi obchodzą radosne święto Purim. 

Święto Purim, opisane w biblijnej Księdze Estery, obchodzone jest na pamiątkę cudownego ocalenia od całkowitej zagłady. Zausznik króla Persji, Haman, postanowił zniszczyć Żydów, lecz jego plany spełzły na niczym dzięki odwadze dwojga ludzi – żony króla, Estery i jej kuzyna Mordechaja. Haman i jego stronnicy zostali zgładzeni tego samego dnia którego mieli wymordować Żydów.

Zagłada Żydów miała się odbyć 13 adar, ponieważ taką datę wyznaczono w drodze losowania. W języku perskim los to pur, stąd nazwa tego święta – purim. Następny dzień, 14 adar stał się świętem obchodzonym po dzień dzisiejszy.

W synagogach czyta się dwukrotnie Księgę Estery – wieczorem (na rozpoczęcie święta) i nazajutrz rano, po porannej modlitwie. Ze świętem Purim związane są dwa ważne nakazy – dawanie prezentów oraz dary dla ubogich. Głęboki sens nakazu noszenia podarunków dla biednych polega na tym, że właśnie tego dnia powszechnej radości i wesela powinno się pamiętać o braciach będących w potrzebie i dołożyć starań, aby i oni uczestniczyli w ogólnej radości i nie odczuwali swego niedostatku. Przyjęło się powierzać ten nakaz dzieciom, aby przyuczać je do tego, że nie tylko one dostają, ale właśnie – zgodnie z żydowską tradycją – i one powinny dawać.

Dni Purim powinny być dniami „uczt i wesela”, jako że wszystkie opisane wydarzenia, na cześć których obchodzi się Purim, odbyły się w atmosferze radości panującej podczas uczty. Dlatego w Purim, po południu, wydaje się przyjęcia, które trwają do godzin nocnych. W czasie uczty należy pić dużo wina, ponieważ cuda, na pamiątkę których obchodzi się Purim, związane są z winem. Talmud powiada, że podczas Purim Żyd musi wypić tyle wina, aby nie mógł odróżnić słowa „przeklęty Haman” od słów „błogosławiony Mordechaj” (traktat Megila, 76). Najbardziej charakterystyczną potrawą są „kieszenie Hamana” czyli hamantasze (jid.) – inaczej Oznei Haman (hebr.) czyli „uszy Hamana” – ciastka z nadzieniem makowym, śliwkowym, morelowym itd. Święto Purim ma charakter karnawałowy i jest chętnie obchodzone także przez niereligijnych Żydów. Uczestnicy przebierają się w kostiumy, często mężczyźni w kobiece, a kobiety w męskie.