„Sztuczna Inteligencja” – Panel Dyskusyjny 28.11.2024 r.

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w kolejnej edycji niezwykłego panelu dyskusyjnego, tym razem dotyczącego sztucznej inteligencji. Wydarzenie odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, 28.11.2024 (czwartek) o godzinie 18:30.


Zaproszenie przyjęli:

▪️ks. Andrzej Fober /emerytowany proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Krzysztofa we Wrocławiu/
▪️ prof. dr hab. Krzysztof Graczyk /Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego/
▪️ Adam Kania /badacz i projektant systemów opartych na uczeniu maszynowym i AI/
▪️ prof. dr hab. Wojciech Szczerba /rektor Ewangelickiej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu/

W rolę moderatora ponownie wcieli się prof. dr hab. Adam Jezierski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wstęp wolny

ks. Andrzej Fober

Andrzej Fober, rocznik 1958, pochodzi z Cieszyna, gdzie rodzina Fober ma swoje korzenie od roku 1550. Emerytowany proboszczod św. Krzysztofa we Wrocławiu oraz oficer Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Rycerz Prawa Zakonu Św. Jana od Szpitala w Jerozolimie.

Od poczęcia monarchista. Zainteresowania: genealogia, heraldyka, języki obce, architektura, muzyka(w bardzo szerokim zakresie), historia nowożytna, teologia. Anglofil i audiofil.

Żonaty od 1986 r. z Aldoną Simoną z rodu Gundlach. Ojciec trzech córek o imionach: Judyta, Estera, Rachel

prof. dr hab. Krzysztof Graczyk

Jest fizykiem teoretycznym, od początku swojej kariery związanym z Uniwersytetem Wrocławskim. Studiował na Rijksuniversiteit w Groningen (Holandia) oraz odbył staż naukowy na Uniwersytecie Turyńskim (Włochy). Jest autorem ponad 50 publikacji naukowych. 

W 2005 roku obronił pracę doktorską pt. “Rozpraszanie neutrin na jądrach i nukleonach”, dotyczącą oddziaływań neutrin z materią. W 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych na podstawie osiągnięcia naukowego pt. “Modelowanie oddziaływań neutrin i elektronów z nukleonami w obszarze elastycznym i rezonansowym”

Od początku swojej działalności naukowej jego zainteresowania badawcze koncentrują się na fizyce oddziaływań leptonów z nukleonami i jądrami atomowymi. W szczególności zajmuje się badaniem słabej i elektromagnetycznej struktury nukleonów, problemem rozmiaru protonu, efektem wymiany dwufotonowej w oddziaływaniach elektronów z protonami oraz procesami elastycznymi i nieelastycznymi w rozpraszaniu neutrin na nukleonach. 

W dziedzinie fizyki oddziaływań neutrin jest najbardziej znany z prac dotyczących nieelastycznych procesów neutrinowych, w których produkowane są pojedyncze piony. W ostatnich latach jego badania obejmowały także zagadnienia wykraczające poza fizykę cząstek elementarnych, takie jak problem transportu masy w materiałach porowatych oraz konstrukcja modeli supergrawitacyjnych. 

Od 2009 roku dr hab. Graczyk zajmuje się stosowaniem i rozwijaniem metod uczenia maszynowego w fizyce. W szczególności wykorzystuje techniki obliczeniowe oparte na głębokich sieciach neuronowych do rozwiązywania złożonych problemów fizycznych. 

Prywatnie jest mężem oraz ojcem trzech córek, a jego pasje to kolarstwo i wycieczki górskie, oraz wszelkie sporty zimowe. 

Adam Kania

Przedsiębiorca, badacz, inżynier, innowator. Pracował głównie w obszarze ochrony środowiska, teledetekcji lotniczej i satelitarnej, uczenia maszynowego, wizualizacji komputerowej, automatycznego rozumienia tekstu oraz innych technologii IT. Współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych w obszarze analizy obrazów i tworzenia map roślinności. 

Interesuje się szczególnie badaniem wzajemnego wpływu na styku człowieka z współczesną technologią, w wymiarze indywidualnym i społecznym.

Aktualnie pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi głęboko transformującymi sposób zdalnej komunikacji w małych grupach. Hobbystycznie rozwija metodologię i narzędzie rewolucjonizujące naukę śpiewu wielogłosowego w zespołach amatorskich.

prof. dr hab. Wojciech Szczerba

dr hab., filozof, teolog, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu. Redaktor naczelny Theologica Wratislaviensia oraz autor wielu publikacji z zakresu teologii, filozofii, tradycji reformacyjnej i ekumenizmu. 

Od wielu lat zaangażowany jest w dialog ekumeniczny i międzyreligijny.  W 2018 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP za działalność na rzecz mniejszości narodowych i religijnych w Polsce. Od 2019 roku związany z Von Hügel Institute na Uniwersytecie w Cambridge. 

Od 2021 Wojciech Szczerba jest przewodniczącym Rady Fundatorów Fundacji Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. 

prof. dr hab. Adam Jezierski 

Profesor nauk chemicznych. W latach 2008-16 prorektor, a 2016-2020 rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Od lat 90-tych XX wieku prowadzi na Uniwersytecie cotygodniowe seminarium interdyscyplinarne Studium Generale Universitatis Wratislaviensis im. Profesora Jana Mozrzymasa. Sympatyk ekumenizmu, a nawet entuzjasta Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań – kilkadziesiąt  razy był przewodnikiem prowadzącym spacer (pielgrzymkę) do Dzielnicy w ramach Dolnośląskich Festiwali Nauki i Festiwalu Simcha; entuzjazm ten przejawił się też w (samowolnym) włączeniu do trasy piątej Świątyni – Katedry Grekokatolickiej.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.