Zapraszamy do Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku – 9.04.2025

Fundacja Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań ma przyjemność zaprosić do wyjątkowego Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku na uroczystość upamiętnienia 80. rocznicy śmierci Dietricha Bonhoeffera.

Spotkanie odbędzie się w środę, 9 kwietnia 2025 r. o godzinie 19:00 w sali parafialnej kościoła ewangelickiego przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 we Wrocławiu.

Gośćmi Salonu będą:

  • ks. radca Marcin Orawski, który wygłosi wystąpienie na temat “Kilka myśli o teologii Bonhoeffera”
  • ks. Karol Długosz, który wygłosi wystąpienie na temat “Parafia św. Krzysztofa a Bonhoeffer”
  • prof. Wojciech Szczerba, który wygłosi wystąpienie na temat “Bonhoeffer w Stanach Zjednoczonych”

Na zakończenie spotkania odbędzie się krótki koncert pieśni pasyjnych, w wykonaniu chóru Capella Ecumenica oraz pani Julietty Gonzales-Springer.

W tym samym dniu o godzinie 12.00 odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem Dietricha Bonhoeffera przed kościołem św. Elżbiety.

ks. radca Marcin Orawski, biskup elekt diecezji wrocławsko-szczecińskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego – teolog ewangelicki, absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Religioznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu oraz duchowny radca (zastępca biskupa) Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Od początku aktywnie uczestniczył w działaniach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Współorganizował liczne spotkania, nabożeństwa i modlitwy ekumeniczne.
Od 2014 roku jest delegatem do Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Diecezjalnym Wizytatorem Nauczania Kościelnego.
22 marca 2025 został wybrany na biskupa kościoła ewangelicko-augsburskiego diecezji wrocławsko-szczecińskiej.
prof. EWST dr hab. Wojciech Szczerba – absolwent Biblijnego Seminarium Teologicznego (1994) i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (1996). Studiował też w Amsterdamie (Theological Seminary) i Belgii (Heverlee at Evangelische Theologische Faculteit). W roku 2000 obronił doktorat z filozofii wczesnochrześcijańskiej na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2009 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii starożytnej. Od 2019 roku pracownik naukowy (research associate) Von Hügel Institute Uniwersytetu w Cambridge.
W 2002 roku Wojciech Szczerba został dziekanem Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu. W roku 2006 objął funkcję Rektora uczelni. Jest także redaktorem naczelnym czasopisma Theologica Vratislaviensia oraz autorem wielu publikacji z zakresu patrologii, tradycji reformacyjnej i ekumenizmu, w tym dwóch książek poświęconych koncepcji uniwersalnego zbawienia w myśli wczesnochrześcijańskiej. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog ekumeniczny i międzyreligijny.
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za działalność na rzecz mniejszości narodowych i religijnych w Polsce (2018).
ks. Karol Długosz – pochodzi z Koszalina na Pomorzu. W latach 2004–2005 odbył roczny wolontariat w Diakonii niemieckiej, od 2005 do 2011 roku studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (z roczną przerwą na pracę w Wielkiej Brytanii), a w latach 2011–2012 odbył studia podyplomowe z retoryki praktycznej w Instytucie Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. 
Praktykę kandydacką rozpoczął w Olsztynie i Olsztynku, a ukończył w Żorach i Warszowicach. Został wyświęcony (ordynowany) na duchownego 6 września 2014 roku w Żorach i skierowany do tejże parafii na wikariat. W latach 2015–2018 pełnił funkcje: asystenta Biskupa Kościoła, duszpasterza niemieckojęzycznych ewangelików w Warszawie, opiekuna Polskiego Duszpasterstwa Ewangelickiego w Holandii oraz asystenta duszpasterza Ewangelickiego Duszpasterstwa Studentów ChAT w Warszawie. W tym czasie zorganizował wraz ze Stowarzyszeniem Joannici Dzieło Pomocy, międzynarodowy bieg sztafetowy “500 lat Reformacji” (z Wittenbergi, przez Wrocław do Cieszyna, na dystansie 842 km). W latach 2018–2021 był wikariuszem parafii w Bielsku, a od kwietnia 2020 roku koordynatorem ds. mediów diecezji cieszyńskiej. 
Decyzją konsystorza od 1 sierpnia 2021 roku jest proboszczem-administratorem parafii św. Krzysztofa we Wrocławiu. Zasiada w zarządzie Towarzystwa Psychologii i Poradnictwa Pastoralnego. Członek Society for Intercultural Pastoral Care and Counselling (SIPCC), Stowarzyszenia Księży i Katechetów (SKiK) oraz Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw). W latach 2011–2013 ukończył, pod egidą ks. Helmuta Weissa z Niemiec, dwa roczne kursy duszpasterskie (podstawowy i zaawansowany) w Centrum Misji i Ewangelizacji. W latach 2011–2016 współredagował ewangelicki kwartalnik “Słowo i Myśl”.
Dofinansowano ze środków: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna” oraz ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)