Fot. J.Kamiński, K.Stanik
Fundacja „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” ma przyjemność zaprosić Państwa na koncert z cyklu BIBLIA I MUZYKA: Psalm nr 23/22/ „Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego”. Koncert odbędzie się 26 listopada br. (czwartek), o godz. 15.00, w kościele O.O. Paulinów we Wrocławiu (ul. św. Antoniego 30).
Koncert poprzedzony będzie dysputą, w której uczestniczyć będą przedstawiciele czterech wyznań obecnych w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku:
- rabin David Basok – Gmina Wyznaniowa Żydowska
- ks. prof. dr hab. Michał Czajkowski – Kościół Katolicki
- ks. mitrat płk Aleksander Konachowicz – Kościół Prawosławny
- ks. Paweł Meler – Kościół Luterański
W programie koncertu znajdą Państwo kompozycje m in. L. Lewandowskiego, P. Mironowskiego, F. Schuberta, M. Gomółki, H. Schalita. Pod batutą Stanisława Rybarczyka, przy akompaniamencie organów, na których zagra Piotr Rojek, zaśpiewa dla Państwa Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu.
Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.
Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach m.in.: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. Koncertował na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz.
Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha.
Piotr Rojek – ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba.
Artysta koncertował m.in. w Czechach, Finlandii, na Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii oraz na Wyspach Ålandzkich. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt.
Stanisław Michał Rybarczyk – dyrygent, animator kultury, menedżer i pedagog. Twórca i wieloletni dyrektor artystyczny m.in. Zespołu Kameralnego PR i TV we Wrocławiu, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Polsko – Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk, Chóru Kameralnego Filharmonii Wrocławskiej i szeregu innych zespołów.
Występował wielokrotnie w większości krajów europejskich oraz w Chinach.Twórca i dyrektor artystyczny wrocławskich Wieczorów Tumskich, Koncertów Hawdalowych oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA (wraz z Karoliną Szykier – Koszucką).
We wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku powołał do życia cykl „Biblia i Muzyka”, zainicjował warsztaty „Śpiewaj z rabinem, pastorem i księdzem”, założył ponadto dyskusyjny Salon Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu! Zarówno na koncert, jak i na dysputę – WSTĘP WOLNY!
Relacje z poprzednich koncertów organizowanych przez Fundację znajdziecie Państwo TUTAJ
Invalid Displayed Gallery