HOME |
To będzie żydowski długi weekend, bo zaraz potem (w piątek) wieczornym nabożeństwem zaczyna się szabat. W te trzy świąteczne dni (5–7.09.) odbywają się też poranne modlitwy. Podczas nich czterokrotnie w różnych momentach dmie się w róg, około godziny 11:00 – 12:00. Jak się można domyślić, taka modlitwa trwa długo, bo aż do trzynastej. Podczas porannych nabożeństw odmawia się też specjalne modlitwy pokutne (za grzechy) i proszalne (o dobre wydarzenia w Nowym Roku).
Drugiego dnia Nowego Roku – w tym roku około 17.00 – odbywa się modlitwa Taszlich: wyrzucanie grzechów do wody (oczywiście nad wodą). Również drugiego dnia rano odmawia się modlitwę Izkor (Wspominkę – pamiętaj) za zmarłą najbliższą osobę: ojca, matkę.
Po każdej modlitwie podczas posiłku należy zjeść przynajmniej jeden kawałek jabłka zamoczonego w miodzie. Także chałkę – zamiast w soli – moczy się w miodzie. Jeśli można, w Nowy Rok zjada się głowę ryby (rok zaczyna się od końca). Potrawy powinny być możliwie słodkie.
Życzy się sobie nawzajem krótko: Le Szana Towa (Dobrego Roku) albo dłużej: Leszana Towa Tikatejwu WeTejchotemu (Bądźmy zapisani na Dobry Rok). Można też ortodoksyjnie: Gmar Hatima Towa. Można po prostu Dobrego Nowego Roku.
W te święta należy nałożyć coś nowego: nową koszulę, skarpetki, sukienkę, zjeść coś nowego (kiwi, czosnek). Przy ubieraniu odmawia się błogosławieństwo Szechechejanu – Błogosławiony jesteś Ty Boże, że dałeś nam dożyć i utrzymywałeś nas do tego czasu. Amen.
Za tydzień Jom Kipur (Dzień Pojednania) – Erew 13.09.2013 w piątek o 18:30, rano w sobotę od 9:30. To oczywiście ścisły post (przez 26 godzin).
(J.K)
Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29
mail: biuro@fundacja4wyznan.pl