HOME

XV Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA
13-05-2013 20:39:18
Festiwal SIMCHA obchodzi w tym roku 15 urodziny. Na jubileuszową edycję miejskiego święta kultury żydowskiej do Wrocławia zjeżdżają się klezmerzy z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Czech artyści, wykładowcy i pasjonaci żydowskich klimatów.      

 
Między 1 a 8 czerwca w Synagodze pod Białym Bocianem wystąpią Knoblauch Klezmer Band z Berlina, Yiddish Twist Orchestra z Lodnynu, Latający Rabin z Pragi, Klezmafour z Lublina oraz kantorka berlińskich synagog Avitall Gerstetter, która wspólnie z Piotrem Rojkiem i Chórem Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, dyrektora Festiwalu, zainauguruje tegoroczny jubileusz. Otwarty koncert finałowy „Simcha w Mananie” należy do energetyzującego NeoKlez z Lublina. 
 
SIMCHA to jeden z trzech największych festiwali kultury żydowskiej w Polsce. Żydowskich klimatów będzie można doświadczyć targując się na Jarmarku Żydowskim, spacerując "Szlakiem żydowskich kobiet Wrocławia", słuchając czytania najpiękniejszych opowiadań żydowskich i ballad o mitycznej Lilit, biorąc udział w warsztatach (piosenki, malarstwa, tańca, Tory, mozaiki, kulinarnych, winiarskich, języka hebrajskiego i jidysz) oraz wykładach i spotkaniach poświęconych żydowskim tradycjom religijnym, kulinarnym oraz Dybukowi, Lilit i Golemowi - postaciom z żydowskiego folkloru.
 
Wieczorami w Synagodze pod Białym Bocianem projekcje najlepszych filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" oraz bloki filmowe „Świat żydowski w filmie” w Kinie Nowe Horyzonty.
 
W piątkowy wieczór, 7 czerwca, odbędzie się otwarte nabożeństwo na powitanie szabatu, które poprowadzi wrocławski rabin Samuel Rosenberg z udziałem Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Po rozpoczęciu szabatu wyjątkowa możliwość uczestniczenia w tradycyjnej Kolacji Szabatowej, która po raz pierwszy odbędzie się w Synagodze.
 
Festiwalowi towarzyszyć będą również panel dyskusyjny i wystawa „Historia Synagogi pod Białym Bocianem” organizowane przez Fundację Bente Kahan oraz konferencja naukowa „Żydówki i Żydzi w przestrzeni miasta” Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
więcej informacji na www.simcha.art.pl
Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl