HOME

33. Salon Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań: o. Norbert Oczkowski
18-06-2013 10:37:13

 

15 maja w klasztorze Ojców Paulinów odbył się 33. Salon Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Gościem Salonu był o. Norbert Oczkowski, dominikanin z wrocławskiego klasztoru ojców dominikanów. Jako promotor kultu błogosławionego Czesława – patrona Wrocławia, Ojciec Oczkowski wygłosił wykład o przewrotnym tytule: „Błogosławiony Czesław – pogromca herezji…?”.


Ojciec Oczkowski rozpoczął od przytoczenia definicji słowa herezja, opisał jej znaczenie w dzisiejszych czasach. Przedstawiając dzieje błogosławionego Czesława Ojciec Oczkowski wskazał jak niewiele wiadomo na ten temat. Do dziś głównym źródłem informacji na temat błogosławionego jest sztuka. W Kaplicy bł. Czesława znajduje się zresztą wiele rzeźb i obrazów z nim związanych, niektóre bardzo cenne, sama kaplica została ufundowana m.in. przez Jakuba Sobieskiego w latach 1715–1730.


 Bł. Czesław Odrowąż został patronem Wrocławia dzięki roli, jaką odegrał w czasie mongolskiego najazdu w 1241 roku, kiedy to wspierał duchowo obronę zamku wrocławskiego. Po jego gorliwej modlitwie, jak głoszą przekazy, na niebie pojawiła się ognista kula, lub według innych, słup ognia lub zorza, która przestraszyła wojska nieprzyjaciela. Niektóre źródła opisują, jakoby Mongołowie mieli uciec na sam widok ognistej kuli, inne podają, że kula ich rozgromiła. Pisał o tym także Jan Długosz w swojej „Rocznikach Królestwa Polskiego”:


  „Tatarzy zaś, zastawszy miasto spalone i ogołocone zarówno z ludzi, jak z jakiegokolwiek majątku, oblegają zamek wrocławski. Lecz gdy przez kilka dni przeciągali oblężenie, nie usiłując zdobyć [zamku], brat Czesław z zakonu kaznodziejskiego, z pochodzenia Polak, pierwszy przeor klasztoru św. Wojciecha we Wrocławiu /.../, modlitwą ze łzami wzniesioną do Boga odparł oblężenie. Kiedy bowiem trwał w modlitwie, ognisty słup zstąpił z nieba nad jego głowę i oświetlił niewypowiedzianie oślepiającym blaskiem całą okolicę i teren miasta Wrocławia. Pod wpływem tego niezwykłego zjawiska serca Tatarów ogarnął strach i osłupienie do tego stopnia, że zaniechawszy oblężenia uciekli raczej niż odeszli”.

Błogosławionego Czesława  uważa się za pogromcę herezji w znaczeniu podziału, podział w Kościele Katolickim to bowiem największa herezja. Błogosławiony Czesław ma być również pogromcą małostkowości. Przedstawiany jest w ikonografii z ognistą kulą lub ognistym słupem nad głową; jego atrybutami są: krzyż misyjny, kielich, otwarta Ewangelia, laska pielgrzyma, lilia, monstrancja, puszka z komunikantami, różaniec. Wspomnienie bł. Czesława  przypada w Polsce na dzień 20 lipca.

Po  wykładzie słuchacze zabierali głos, opowiadając liczne historie z własnego życia związane z błogosławionym Czesławem, a także zadając pytania prelegentowi. Na zakończenie przybyli goście nagrodzili Ojca Oczkowskiego za interesujący wykład gromkimi brawami.

 

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl