HOME

XIV Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA
27-03-2012 22:25:56

Festiwal odbywa się zawsze wokół Synagogi pod Białym Bocianem. To historyczne miejsce, otoczone zabytkowymi kamienicami kulturalne centrum, atmosferą ulic Pawła Włodkowica i św. Antoniego przyciąga nie tylko turystów, ale również osoby poszukujące artystycznych wrażeń.

Dzięki Fundacji PRO ARTE 2002 koncerty klezmerów odbywają się w synagodze regularnie. W tym roku organizatorzy SIMCHY wyjątkowo rozpoczynają Festiwal o jeden dzień wcześniej, zapraszając już w sobotni wieczór na Klezmerską Hawdalę. Tuż po zapadnięciu zmroku, symbolicznym zakończeniu szabatu, rozpocznie się muzyczna uczta: artyści z różnych formacji wypełnią synagogę rytmami żydowskich, bałkańskich i jazzowych improwizacji.

Festiwal od początku istnienia współpracuje z Gminą Żydowską, która w sali modlitewnej (szulu) będzie gościła wykładowców i uczestników warsztatów. Tematem przewodnim Festiwalu jest chasydyzm, o którym rozmawiać będą wykładowcy wrocławskiej judaistyki oraz zaproszeni goście m. im. Jan Doktór, Anna Ciałowicz czy Anka Grupińska. Oprócz warsztatów języka hebrajskiego i jidysz, organizatorzy zapraszają na kulinarne spotkanie z restauratorką Malką Kafką oraz artystyczne warsztaty z malarką Mirą Żelechower -Aleksiun.

SIMCHA to przede wszystkim muzyka. Na festiwalowej scenie zaprezentują się m.in. klezmerzy z Lublina i Krakowa. W tym roku artyści Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, pomysłodawcy i dyrektora Festiwalu, wystąpią w towarzystwie wybitnego izraelskiego kantora Israela Randa, dla którego wizyta we Wrocławiu jest niczym powrót do domu: tu przed wojną mieszkała jego najbliższa rodzina.

Tegoroczne gwiazdy to nowojorski geniusz trąbki Frank London, zdobywca nagrody Grammy, związany z zespołami The Klezmatics i Hasidic New Wave oraz Mor Karbasi - pieśniarka łącząca wpływy perskie, izraelskie i marokańskie, która swym śpiewem opowie poruszające historie w prawie zapomnianym już języku hiszpańskich Żydów – ladino

SIMCHA porusza nie tylko wielbicieli żydowskich klimatów, ale co roku na blisko tydzień przeobraża przestrzeń dziedzińca przy ul. Włodkowica 7. To tu, na żydowskim jarmarku spotkają się kupcy z różnych zakątków Polski, tańczyć będą uczestnicy warsztatów oraz bawić się dzieci, podczas działań plastycznych i muzycznych skierowanych bezpośrednio do najmłodszych. Na dziedzińcu również powstanie namiot, pod którym po wspólnym nabożeństwie, w blasku świec, pod stuletnim kasztanem XIV Festiwal SICMHA zakończy się uroczystą kolacją szabatową.  

XIV Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA

12-18 maja 2012 r. Wrocław

www.simcha.art.pl   www.fb.com/festiwalsimcha

Organizator: Fundacja PRO ARTE 2002

www.proarte.org.pl  promocja@proarte.org.pl

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl