HOME

42. Salon Wzajemnego Szacunku – 09.04.2014
15-04-2014 18:44:41

Igor Salamon ze Związku Ukraińców we WrocławiuW środę, 9 kwietnia 2014, w sali Związku Ukraińców we Wrocławiu przy ul. Ruskiej 46a, odbył się 42. Salon Wzajemnego Szacunku. Gościem był pan Igor Salamon, Przewodniczący wrocławskiego Związku Ukraińców. Tematem spotkania był „Krym – kość w gardle, czy złote jabłko moskiewskiego imperium”.

Spotkanie rozpoczął pan Janusz Witt, który przedstawił prelegenta. Pan Salamon przybliżył historię Półwyspu Krymskiego, począwszy od starożytnych Greków, przez misję świętych Cyryla i Metodego, czasy Chanów krymskich, carycy Katarzyny Wielkiej, Wojny Krymskiej i Rewolucji Październikowej, aż po rozpad ZSRR, okres przynależności do Ukrainy i obecne zawirowania polityczne. Następnie omówił sytuację gospodarczą, która po niedawnym odłączeniu Krymu od Ukrainy znacznie się pogorszyła. Główną przyczyną jest brak ukraińskich turystów, którzy mają utrudniony dostęp do nadmorskich kurortów, a którzy stanowili 2/3 ruchu turystycznego. Pan Salamon objaśnił również wpływ historii na sytuację polityczno-społeczną na Krymie – skomplikowane relacje między Ukraińcami, Tatarami i Rosjanami. Poruszona także została sprawa podziału religijnego Ukrainy, zwłaszcza konfliktu między Cerkwiami prawosławnymi patriarchatu kijowskiego i moskiewskiego oraz tarć między prawosławnymi i grekokatolikami. Nie obeszło się bez pytania, co dalej z Ukrainą?

Po prelekcji tradycyjnie rozpoczęła się ożywiona dyskusja, w której udział wziął też pan Musa Czahorowski, przedstawiciel społeczności tatarskiej, który przybliżył niepewną sytuację Tatarów na Krymie.

Więcej zdjęć w naszej galerii

Karolina Gaworska, ds

Wstecz

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl