HOME |
Który kościół wrocławski przypomina najpiękniejsze, rzymskie świątynie? Gdzie znajdowała się żydowska dzielnica we Wrocławiu? Dlaczego zegar wiszący niegdyś na wieży kościoła św. Barbary był tak ważny dla ...żołądków Wrocławian?
Gra miejska: "Odbuduj świątynie" już od od 6-go października rusza na facebooku Dzielnicy Wzajemnego Szacunku! Do zabawy zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Na zwycięzców czekają cenne nagrody....
5. października w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie podczas Konferencji nt. Dialogu Międzywyznaniowego i Międzykulturowego Janusz Witt, przedstawiciel Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, powiedział: "Dialog to budowanie mostów i wzajemności , możliwość poznania drugiego człowieka, jego kultury, jego religii. Dialog uczy tolerancji wobec drugiej strony, przy czym żadna ze stron nie powinna rościć sobie prawa do wyższości ani wyłącznego posiadania racji. A odrzucenie dialogu prawie zawsze prowadzi do wzrostu nieufności."
W Krakowie spotkali się eksperci i osobistości ze świata nauki, religii i polityki, reprezentujący Polskę i Indonezję oraz Arabię Saudyjską, Egipt, Turcję i Pakistan. Podczas konferencji poruszano temat dialogu pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami, różnorodności kulturowej świata Wschodu i świata Zachodu oraz współistnienia państwa i religii. Janusz Witt był jednym z dziewięciu polskich prelegentów. Swoje wystąpienie poświęcił Dzielnicy Wzajemnego Szacunku – inicjatywie, której jest współzałożycielem. Przedstawiając historię wrocławskiego dialogu międzyreligijnego Janusz Witt powiedział: „Rozpoczęliśmy więc dialog, do którego mogą odnosić się słowa ks. prof. Józefa Tischnera o tym że nie poznamy prawdy o sobie, jeśli pozostaniemy oddaleni od siebie, zamknięci w ścianach naszych lęków”.
W niedzielę 2 października we Wrocławiu odbyły się uroczystości związane z XV leciem powołania Prawosławnej Parafii Wojskowej p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża we Wrocławiu.
Nabożeństwo dziękczynne odbyło się w Katedrze Prawosławnej we Wrocławiu. Liturgię prowadził J.E. ks. abp Jeremiasz a także proboszcz Prawosławnej Parafii Wojskowej ks. ppłk Aleksander Konachowicz oraz licznie zgromadzone duchowieństwo prawosławne i kapelani prawosławni. Uroczystości zgromadziły generalicję, przedstawicieli służb mundurowych, kombatantów oraz wiernych. Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe reprezentował sierż. sztb. rez. Andrzej Korus – zastępca redaktora naczelnego WiM.
Ks. ppłk Aleksander Konachowicz jest postacią bardzo znaną nie tylko w środowisku wojskowym. Od wielu lat pełni funkcję Przewodniczącego Rady Fundatorów Fundacji „DZIELNICA WZAJEMNEGO SZCZUNKU CZTERECH WYZNAŃ”. Współdziała z organizacjami kombatanckimi i cywilnymi. Działalność ks. ppłk Aleksandra Konachowicza została w czasie uroczystości nagrodzona medalem „ZA ZASŁUGI”, przyznanym ks. pułkownikowi przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji pokojowych ONZ a wręczonym przez wiceprezesa ZG SKMP ONZ p. płk dr Jerzego Banacha oraz wiceprezesa koła we Wrocławiu p. płk Zbigniewa Adamskiego. Serdecznie pozdrowienia i życzenia owocnej służby w imieniu EDW przekazał sierż. sztb. rez. Andrzej Korus. Po uroczystościach w katedrze prawosławnej, goście zostali podjęci obiadem w Klubie ŚOW.
Zapraszamy na sześć spotkań poświęconych nauce podstaw języka cerkiewnosłowiańskiego. Zajęcia prowadzone będą przez wybitnego znawcę i wielbiciela tego języka ks. Stanisława Stracha z Parafii Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.
Warsztaty przewidują 6 spotkań po 90 minut, w zakres których wejdzie m.in. historia języka, nauka alfabety, nauka pisania i czytania, poznanie tekstów i pieśni liturgicznych. Udział w warsztatach jest bezpłatny . Organizatorzy zapewniają wszystkie pomoce naukowe. Udział w warsztatach zostanie potwierdzony zaświadczeniem.
W środę 5. października w Krakowie podczas konferencji poświęconej dialogowi międzyreligijnemu i międzykulturowemu Janusz Witt współinicjator powstania Dzielnicy Wzajemnego Szacunku wygłosi referat „District of a Mutual Respect in Wrocław as a place for Ecumenical and Multicultural Dialogue ”(tłum. "Dzielnica Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu jako miejsce ekumenicznego i wielokulturowego dialogu").
Fundacja Bente Kahan zaprasza w niedzielę 2. października o godz.17:00 do Synagogi pod Białym Bocianem na otwarcie wystawy „Anne Frank. Opowieść współczesna” udokumentowanej archiwalnymi zdjęciami oraz fragmentami dziennika. Z tej okazji odbędzie się również mini konferencja „Ikony Holokaustu” poruszająca problemy edukacji i pamięci historycznej. >>> więcej informacji
W niedzielę 2. października Kościół ewangelicki obchodzi Dziękczynne Święto Żniw. Święto przypomina o bliskim związku człowieka z naturą, a przede wszystkim o wdzięczności, jaką człowiek winien jest Bogu za całe Stworzenie. Kościół ewangelicki Opatrzności Bożej zaprasza na niedzielne nabożeństwo o godz. 10.00
Dziekan Garnizonu Wrocław i Proboszcz Parafii Wojskowej p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża we Wrocławiu ks. ppłk Aleksander Konachowicz zaprasza w niedzielę 2. października od godziny 10:00 na uroczyste nabożeństwo dziękczynne z okazji 15-lecia Parafii Wojskowej w Katedrze Prawosławnej przy ul. Św. Mikołaja 40.
Mifgasz we Wrocławiu zaprasza dzieci do wzięcia udziału w warsztatach artystycznych zainspirowanych książką "Płaszcz Józefa, czyli coś z niczego" Simmsa Tabacka. Warsztaty odbędą się w sobotę, 1. października o godzinie 11.00 w Mifgaszu przy ul.Włodkowica 7-9 >>>więcej informacji
Parafia Prawosławna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy obchodzi 26/27. września Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego ustanowione na pamiątkę odnalezienia przez św. cesarzową Helenę w 326 r. Krzyża, na którym zmarł Jezus Chrystus. Święto to obchodzą również katolicy 14. września.
Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29
mail: biuro@fundacja4wyznan.pl