HOME |
W środę 19. października odbył się pierwszy po wakacyjnej przerwie Salon Wzajemnego Szacunku. Gościem Salonu była Mariola Abkowicz - Przewodnicząca Zarządu Związku Karaimów Polskich w RP, bibliotekoznawca, karaimoznawca i działaczka społeczności karaimskiej w Polsce. Pani Mariola Abkowicz jest autorem i redaktorem wielu publikacji poświęconych historii i zagadnieniom związanym z kulturą i religią karaimską. W swoim wykładzie zarysowała pochodzenie i aktualną sytuację namniejszej mniejszości narodowej w naszym kraju - Karaimów
Tym razem Salon Wzajemnego Szacunku gościła u siebie Parafia Katolicka, za co serdecznie dziękujemy Ojcom Paulinom.
W ubiegły czwartek 20. października rozpoczęły się warsztaty języka cerkiewnosłowiańskiego współorganizowane przez Fundację oraz Parafię Prawosławną Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Warsztaty prowadzi znakomity znawca i wielbiciel języka cerkiewnosłowiańskiego ks. Stanisław Strach. Spotkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dlatego grupa uczestników liczy aż czterdzieści osób.
Warsztaty mają na celu zapoznać uczestników z podstawami gramatyki i znaczeniem tego języka dla tradycji prawosławnej. Dzięki podstawowym informacjom na temat historii tego języka oraz nauce jego pisania i czytania organizatorzy pragną przybliżyć większemu gronu jego wyjątkowy charakter.
Nauka czytania oparta jest między innymi na poznaniu cerkiewnosłowiańskiej wersji modlitwy Ojcze Nasz:
Fundacja Bente Kahan zaprasza do udziału w wydarzeniach związanych z rocznicą Nocy Kryształowej. Tydzień Wzajemnego Szacunku będzie stał pod znakiem spotkań ze świadkami historii, ale także artystycznymi komentarzami tych wydarzeń, a wśród nich m.in. spektakle, koncerty i pokazy filmów. Całość zakończy tradycyjny już Marsz Wzajemnego Szacunku.
W sobotę 22-go października przeprowadziliśmy pierwszą edycję gry miejskiej w „Dzielnicy Wzajemnego Szacunku”. Poniżej prezentujemy fragmenty relacji, która pojawiła się na portalu TuWrocław.com.
- Na uczestników gry czekało osiem postaci z różnych epok. Udzielali wskazówek, zadawali pytania, rozdawali fanty – mówiła Maria Jasińska, koordynatorka gry „Odbuduj świątynie”. Kupiec Prawosławny wypytywał o szlak handlowy Via Regia, Jan Hess prosił o odszyfrowanie cyfr znajdujących się na ścianach ewangelickiego kościoła Opatrzności Bożej >>> Czytaj dalej
czytaj więcej
W najbliższą sobotę 22. października rozpoczyna się terenowy etap naszej gry miejskiej: ODBUDUJ ŚWIĄTYNIE.
Zapraszamy do zgłaszania udziału: biuro@fundacja4wyznan.pl
"Odbuduj świątynie" to gra miejska organizowana w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Od 6. października na Facebooku pojawiają się zagadki i ciekawostki poświęcone historii każdego z czterech wyznań. Uczestnicy rozszyfrowują stare nazwy ulic, rozpoznają w detalach architektonicznych dzieje wrocławskich świątyń i dzielą się własnymi doświadczeniami. W sobotę rozpoczyna się terenowy etap gry. Historia ożyje na nowo. "Cztery wyznania. Wiele tajemnic. Jedna Dzielnica" >>> więcej informacji
Szanowni Państwo, niestety nie ma już wolnych miejsc na warsztaty języka cerkiewnosłowiańskiego. Projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, więc możliwe, że zostanie powtórzony.
Bardzo dziękujemy za zainteresowanie i polecamy inne wydarzenia organizowane w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.
Zapraszamy do współpracy przy projektach Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” realizowanych we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Świątyń.
JEŚLI:
jesteś osobą otwartą i aktywną,
chcesz działać w środowisku międzykulturowym,
interesują cię projekty kulturalne i edukacyjne
lubisz spędzać wolny czas czas z pożytkiem dla siebie i innych- chcesz rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć nowe doświadczenia
Zapraszamy na warsztaty językowe. Sześć spotkań poświęconych nauce podstaw języka cerkiewnosłowiańskiego poprowadzi wybitny znawca i wielbiciel tego języka ks. Stanisław Strach z Parafii Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.
Warsztaty przewidują 6 spotkań po 90 minut, w zakres których wejdzie m.in. historia języka, nauka alfabetu, nauka pisania i czytania, poznanie tekstów i pieśni liturgicznych. Udział w warsztatach jest bezpłatny, Organizatorzy zapewniają wszystkie pomoce naukowe. Udział w warsztatach zostanie potwierdzony zaświadczeniem.
Fundacja Bente Kahan oraz Zakład Studiów Żydowskich zaprasza na wykład konsula honorowego RP w Jerozolimie Zeev Barana pt. Współżycie historyczne Polaków i Żydów oraz wyzwania pojednania.
10 października (poniedziałek) godzina 18:30
Synagoga pod Białym Bocianem (II empora)
Wraz z szabatem w piątek 7. października rozpoczyna się jedno z najważniejszych żydowskich świąt: Jom Kippur. Tradycyjnie poprzedza je dziesięć dni postnych i pokutnych, mających na celu przygotowanie wiernych do obchodów Dnia Pojednania z Bogiem. Temu wyjątkowemu świętu żydowskiemu towarzyszą śpiewy i modlitwy w synagodze >>> więcej informacji
Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29
mail: biuro@fundacja4wyznan.pl