HOME |
czwartek, 23.01.2014, godz. 19:00 Synagoga pod Białym Bocianem we Wrocławiu
Zdrowych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Bożego błogosławieństwa na cały rok 2014 życzy Fundacja „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”.
Według powszechnie używanego kalendarza gregoriańskiego, Boże Narodzenie w Kościołach Wschodnich przypada na 7-9 stycznia.
W sobotę, 14 grudnia 2013 roku, w Bike Cafe przy ul. św. Antoniego odbyło się podsumowanie projektu „Dzieciaki”. Wzięły w nim udział dzieci uczestniczące przez całą jesień w warsztatach, ich rodzice, osoby prowadzące poszczególne zajęcia oraz przedstawiciele Fundacji.
czytaj więcejW środę 11 grudnia odbył się trzeci już panel z cyklu „Droga ku tolerancji”, zorganizowanego przez naszą Fundację. W dyskusji, która tym razem miała miejsce w Synagodze pod Białym Bocianem, udział wzięli biskupi: Ryszard Bogusz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Andrzej Siemieniewski z Kościoła rzymskokatolickiego, Kościół prawosławny reprezentował ks. mitrat Eugeniusz Cebulski, a gminę żydowską jej przewodniczący Aleksander Gleichgewicht. Dyskusję prowadził dr hab. Piotr Oszczanowski.
czytaj więcej4 grudnia w sali parafialnej przy kościele ewangelickim Opatrzności Bożej odbył się ostatni w tym roku kalendarzowym Salon Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Gościem był prof. Krzysztof Mazurski, który wygłosił wykład pt. „Świątynie świadectwem dolnośląskiej historii”.
Wykład był bogato ilustrowany zdjęciami - zarówno archiwalnymi, jak i współczesnymi, wykonanymi przez prelegenta. Słuchacze mogli prześledzić rozwój budownictwa sakralnego na Dolnym Śląsku od rekonstrukcji pogańskich chramów, przez kościoły romańskie i gotyckie, barokowe i późniejsze (ewangelickie i katolickie), kościoły zniszczone w czasie działań wojennych, zrujnowane na skutek zaniedbań powojennych, a także użytkowane obecnie jako bary, hotele, czy ośrodki kultury. Pojawiły się także zdjęcia synagog i cerkwi, a także pomników.
O drodze do tolerancji rozmawiały przedstawicielki wyznań chrześcijańskich oraz judaizmu w trakcie panelu dyskusyjnego, który w środę 27 listopada odbył się w kościele ewangelickim Opatrzności Bożej. W dyskusji uczestniczyły siostra Sybilla Kołtan z zakonu sióstr marianek, Stefania Goździk – dyrektor szkół w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu, żydowska malarka Mira Żelechower-Aleksiun, Joanna Lisek, jidyszystka, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego oraz działaczka społeczności prawosławnej w Polsce Anna Czerewacka.
czytaj więcejDziś uroczystość św. Mikołaja — patrona parafii pw. św. Mikołaja, do której należy kościół św. Antoniego. Z tej okazji ojcowie paulini zapraszają na uroczystą Mszę św. o godz. 18:00, odprawianą pod przewodnictwem ks. dr. Adama Łuźniaka, Rektora Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.
Wcześniej, o godz. 17.30 odśpiewany zostanie AKATYST ku czci św. Mikołaja.
czytaj więcej
Fundacja „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” otrzymała niedawno prestiżową nagrodę „Zasłużony dla Tolerancji” przyznawaną od 1998 roku przez Fundację Ekumeniczną „Tolerancja”. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 29 listopada w Muzeum Niepodległości w Warszawie, nagrodę odebrali przewodniczący zarządu Fundacji Stanisław Rybarczyk oraz członkowie Rady Fundatorów, założyciele Dzielnicy Wzajemnego Szacunku: Janusz Witt, ks. Aleksander Konachowicz i Jerzy Kichler. Laudację wygłosił Senator RP Józef Pinior.
Nagrodę przyznano Fundacji „za prezentowanie wzajemnej tolerancji ludzi różnych wyznań, jak i za zdecydowane działania przeciw ksenofobii i brakowi tolerancji w polskim społeczeństwie”.
Nagrodę w tym roku otrzymali także m.in. prymas senior abp Henryk Muszyński, przewodniczący Wydziału Zagranicznego Patriarchatu Cerkwi Rosyjskiej metropolita Hilarion i prof. Adam Rotfeld z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
czytaj więcejFundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29
mail: biuro@fundacja4wyznan.pl