HOME

Witamy w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku

Święto Muzyków w kościele ewangelickim
Data dodania: 18-11-2014 19:53

 

"Nabożeństwo, które absolutnie nie ma swego odpowiednika w innych wydarzeniach liturgiczno-muzycznych we Wrocławiu, w swej formie i oprawie muzycznej nawiązuje do wielkich tradycji liturgicznych Kościoła Anglii, który był prekursorem ruchu ekumenicznego. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera fakt, że w tym roku spotkanie modlitewne odbywa się w kościele Opatrzności Bożej, a więc w granicach wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań - dzielnicy wzajemnego szacunku."

Jazzowe inspiracje w synagodze
Data dodania: 13-11-2014 20:20

Fundacja Pro Arte, organizator koncertów hawdalowych, zaprasza Państwa na fantastyczne muzyczne wydarzenie. 23 listopada (w niedzielę) o godz. 18.00 we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem będziemy mieli okazję posłuchać kompozycji synagogalnych w nowych, jazzowych aranżacjach. Oprócz Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, wystąpią: Magdalena Dynowska (sopran), Piotr Bunzler (tenor) oraz niezwykle utalentowani Piotr Rojek (organy, fortepian) i Piotr Baron (saksofon). O połączeniu muzyki synagogalnej i jazzowej mówi Stanisław Rybarczyk: Zawsze mówiłem, że muzyka żydowska jest oddechem wieczności, a szczególnie synagogalna, jazz jako muzyka improwizowana wydaje się pochodzić z tego samego źródła. W programie koncertu znajdą się m.in. Kiddusha Kurta Weila, Josepha Rosenblatta Kaddish, Abrahama Ellsteina Avijnum Alkejnum.

Bilety w cenie 35 (normalny) i 25 (ulgowy) do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej (ul. Włodkowica 9) i Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej (ul. Antoniego 8). Więcej informacji na stronie organizatora, Fundacji Pro Arte. Natomiast na stronie Miesięcznika Społeczności Żydowskiej „Chidusz” do wygrania jest jedno podwójne zaproszenie na koncert.

Wszystkich Świętych i Zaduszki
Data dodania: 01-11-2014 08:00

(źródło)

1 listopada wierni Kościoła katolickiego obchodzą uroczystość Wszystkich Świętych, a dzień później, 2 listopada, Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych nazywane również Zaduszkami. W te dni tradycyjnie odwiedzają oni groby swoich bliskich. Pierwsze święto ma ponadtysiącletnią tradycję i przypomina o świętych, którzy nie mają osobnych wspomnień w roku liturgicznym [1]. Z kolei w Dzień Zaduszny katolicy modlą się za dusze zmarłych przebywające w czyśćcu, wierzą bowiem, że mogą im w ten sposób pomóc w zbawieniu [2]. Jan Turnau, publicysta Gazety Wyborczej, pisze o ekumenicznym spojrzeniu na te święta:

W tych dniach wspominamy cały ludzki ród, mając nadzieję szeroką, że wszystkich bez wyjątku przyjmuje do siebie miłosierny Bóg. Katolików rzymskich i innych, ewangelików wyznań wszelakich, prawosławnych znad Bosforu, Moskwy i Wisły, szyitów i sunnitów, hinduistów i buddystów, agnostyków i ateistów, świętych najwspanialszych i drani największych.

Święto Reformacji
Data dodania: 31-10-2014 13:03

(źródło)

31 października wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego i innych kościołów protestanckich obchodzą Pamiątkę Reformacji. Już blisko pół wieku temu, bo w 1517 r., tego dnia Marcin Luter, profesor biblistyki na Uniwersytecie w Wittenberdze, przybił do drzwi tamtejszego kościoła 95 tez, krytycznych wobec praktyki sprzedawania odpustów.

O znaczeniu tez spisanych przez Lutra pisze w książce "W drodze za Chrystusem. Kościoły chrześcijańskie w Polsce mówią o sobie" ks. Adrian Korczago:

Tezy Lutra nie były skierowane przeciw Kościołowi. Jako oddany sługa Kościoła, augustianin z Wittenbergii postanowił stanąć w jego obronie, wzywając do usunięcia nadużyć. Tezy w niezwykle szybkim tempie rozprzestrzeniły się po całej Europie, wyzwalając rozmaite emocje. Luter wyrażał w nich przekonanie, że odpusty nie mają żadnej wartości przed Bogiem oraz żadnego wpływu na odpuszczanie grzechów.

Dzień 31 października 1517 r. jest uznawany za początek reformacji.

Muzyka cerkiewna w dzierżoniowskiej synagodze
Data dodania: 24-10-2014 11:55

Przekazujemy Państwu zaproszenie na koncert muzyki cerkiewnej, który odbędzie się w dzierżoniowskiej synagodze w środę, 29 października. Więcej informacji o wydarzeniach odbywajacych się w tym miejscu znajdą Państwo pod następującymi adresami: http://www.synagoguefund.com i http://www.synagogarutika.com.

Jesienne warsztaty "Dzieciaki"
Data dodania: 23-10-2014 14:22

Trwa jesienna edycja warsztatów Dzieciaki. 11 października, w sobotę, w ramach warsztatów dzieci odwiedziły prawosławną katedrę pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, gdzie o zwyczajach prawosławia opowiedział im ks. Mieczysław Oleśniewicz. Z okazji trwającego w tamtym okresie żydowskiego święta Sukkot, grupa wybrała się także na plac przed Synagogą pod Białym Bocianem, gdzie mogła zobaczyć, jak wygląda tradycyjny namiot, w którym podczas święta Żydzi spożywają posiłki. Następne warsztaty już w tym tygodniu, w sobotę, 25 października.

Zdjęcia z warsztatów można zobaczyć w naszej galerii.

Wrocławianie razem przeciw prześladowaniom
Data dodania: 23-10-2014 12:32

Fundacja „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” 12 października zorganizowała marsz, w którym wrocławianie mieli okazję wyrazić swoje potępienie dla ludobójstwa i prześladowań, mających miejsce w Syrii i Iraku, na terenie samozwańczo ogłoszonego Państwa Islamskiego. Z rąk islamskich fanatyków giną tam chrześcijanie z różnych grup religijnych ( m.in.: Asyryjczycy, katolicy chaldejscy), jazydzi, Kurdowie, a także muzułmanie, którzy reprezentują inny niż będący u władzy  fundamentaliści światopogląd. Marsz i modlitwa miały zwrócić uwagę opinii publicznej na ten problem.

Marsz rozpoczął się pod Synagogą Pod Białym Bocianem, gdzie do pana Stanisława Rybarczyka, przewodniczącego zarządu Fundacji i rabina Tysona Herbergera doszli pierwsi protestujący.  Potem,  do wciąż powiększającej się grupy ludzi, dołączyli o. Mirosław Bijata i ks. Marcin Orawski wraz ze swoimi parafianami oraz wierni z prawosławnej parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy.

W marszu, oprócz przedstawicieli  czterech wyznań reprezentowanych w naszej Dzielnicy, wzięli udział także muzułmanie z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu. Podczas marszu nieśli oni ze sobą transparenty z hasłami: „Nie dla ISIS”, czy „Jestem muzułmanem. Jestem sunnitą. Jestem przeciwko ISIS”. Jak podkreślił dr Marcin Szydzisz z Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr, który przed modlitwą wygłosił krótki wykład, sami muzułmanie są kolejną ofiarą wojny na Bliskim Wschodzie – ofiarą ludzkiej ignorancji i utożsamiania ekstremistycznych odłamów islamu z oficjalną doktryną tej religii. „Państwo Islamskie jest groźne (…), bo u niewyrobionego odbiorcy wyrabia przekonanie, że islam jest czymś złym” – mówił dr Szydzisz.

Zwieńczenie marszu stanowiła modlitwa na placu przed kościołem św. Elżbiety, w której wzięli udział wysocy rangą hierarchowie kościoła katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego: ks. bp. Andrzej Siemieniewski, ks. bp. Ryszard Bogusz, ks. Dziekan Aleksander Konachowicz, a także rabin wrocławskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tyson Herberger i zaproszony przez niego Imam Ali Abi Issa. Przedstawiciele trzech wielkich religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu spotkali się, aby wspólnie, choć własnymi słowami, modlić się w jednej intencji.

Wszystkim wrocławianom, którzy uczestniczyli w marszu i modlitwie serdecznie dziękujemy, i cieszymy się z ich poparcia. Dziękujemy, że nie pozostali Państwo głusi na naszą prośba o „modlitwę za mordowanych, głodzonych, torturowanych i prześladowanych w Iraku i Syrii chrześcijan, a także wszystkich innych ofiar fanatyzmu i terroryzmu, naszych braci i sióstr, których winą jest odmienność religijna i etniczna. O modlitwę za pokój i wolność”, jak w zaproszeniu na marsz pisał pan Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący GWŻ we Wrocławiu.

Zdjęcia z marszu można obejrzeć w naszej galerii.

 

Panel dyskusyjny: O dialogu chrześcijańsko-żydowskim
Data dodania: 20-10-2014 12:58

Dnia 18.09.2014 w Synagodze pod Białym Bocianem odbył się Panel Dyskusyjny. Moderator dr Paweł Wróblewski – poruszył zagadnienia związane z tolerancją religijną. Prelegenci, przedstawiciele poszczególnych kościołów : Gminy Żydowskiej – Jerzy Kichler, Kościoła Augsbursko- Luterańskiego- dr Maciej Lis, kościoła Katolickiego – dr hab. Maciej Manikowski oraz Kościoła Prawosławnego ks. Mariusz Synak rozpoczęli rozważania od przytoczenia poszczególnych wersetów biblijnych dotyczących tolerancji. Chociaż nie znajdziemy tam wyrazu tolerancja, czytamy jednak: ”żaden naród nie będzie podnosił miecza przeciw narodowi” (Tora), a także w liście św. Pawła do Galacjan: „…nie masz zatem Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety, albowiem wy wszyscy jesteście jedno w Chrystusie”.

czytaj więcej
ZADANIE SPECJALNE
Data dodania: 20-10-2014 11:41

Mamy TRZY ZADANIA SPECJALNE - każde związane z jedną zagadką z Gry Miejskiej.

Wykonajcie w dowolnej formie (rysunek, zdjęcie, film, opowiadanie itp.) pracę na wybrany temat i wyślijcie ją na adres karina.osieleniec@onet.eu

czytaj więcej
Komentarze na szabat i niedzielę
Data dodania: 17-10-2014 11:56

Po długiej wakacyjnej przerwie wracamy do regularnego publikowania komentarzy na szabat i niedzielę. W każdy piątek przed południem na facebookowym profilu Fundacji (w zakładce „notatki”) będzie pojawiał się komentarz judaistyczny, a w sobotę komentarze napisane przez przedstawicieli kościołów ewangelicko-augsburskiego, katolickiego i prawosławnego. Przypominamy, że na Facebooku można nas znaleźć pod adresem:

https://www.facebook.com/DzielnicaWzajemnegoSzacunku.

Zachęcamy do „polubienia” naszego profilu, aby być na bieżąco ze wszystkim aktualnościami (komentarze nie będą publikowane na stronie internetowej, jedynie na Facebooku).

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl