HOME

Witamy w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku

Mariola Abkowicz gościem Salonu Wzajemnego Szacunku
Data dodania: 28-10-2011 00:57

W środę 19. października odbył się pierwszy po wakacyjnej przerwie Salon Wzajemnego Szacunku. Gościem Salonu była Mariola Abkowicz - Przewodnicząca Zarządu Związku Karaimów Polskich w RP, bibliotekoznawca, karaimoznawca i działaczka społeczności karaimskiej w Polsce. Pani Mariola Abkowicz jest autorem i redaktorem wielu publikacji poświęconych historii i zagadnieniom związanym z kulturą i religią karaimską. W swoim wykładzie zarysowała pochodzenie i aktualną sytuację namniejszej mniejszości narodowej w naszym kraju - Karaimów

Tym razem Salon Wzajemnego Szacunku gościła u siebie Parafia Katolicka, za co serdecznie dziękujemy Ojcom Paulinom.

 

40 osób z Wrocławia i okolic uczy się języka cerkiewnosłowiańskiego w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku
Data dodania: 28-10-2011 00:26

W ubiegły czwartek 20. października rozpoczęły się warsztaty języka cerkiewnosłowiańskiego współorganizowane przez Fundację oraz Parafię Prawosławną Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Warsztaty prowadzi znakomity znawca i wielbiciel języka cerkiewnosłowiańskiego ks. Stanisław Strach. Spotkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dlatego grupa uczestników liczy aż czterdzieści osób.

Warsztaty mają na celu zapoznać uczestników z podstawami gramatyki i znaczeniem tego języka dla tradycji prawosławnej. Dzięki podstawowym informacjom na temat historii tego języka oraz nauce jego pisania i czytania organizatorzy pragną przybliżyć większemu gronu jego wyjątkowy charakter.

Nauka czytania oparta jest między innymi na poznaniu cerkiewnosłowiańskiej wersji modlitwy Ojcze Nasz:

Dni Wzajemnego Szacunku 3- 10 listopada
Data dodania: 27-10-2011 21:32

Fundacja Bente Kahan zaprasza do udziału w wydarzeniach związanych z rocznicą Nocy Kryształowej. Tydzień Wzajemnego Szacunku będzie stał pod znakiem spotkań ze świadkami historii, ale także artystycznymi komentarzami tych wydarzeń, a wśród nich m.in. spektakle, koncerty i pokazy filmówCałość zakończy tradycyjny już Marsz Wzajemnego Szacunku.

Pierwsza edycja Gry "Odbuduj świątynie" za nami
Data dodania: 27-10-2011 20:46

W sobotę 22-go października przeprowadziliśmy pierwszą edycję gry miejskiej w „Dzielnicy Wzajemnego Szacunku”. Poniżej prezentujemy fragmenty relacji, która pojawiła się na portalu TuWrocław.com.

- Na uczestników gry czekało osiem postaci z różnych epok. Udzielali wskazówek, zadawali pytania, rozdawali fanty – mówiła Maria Jasińska, koordynatorka gry „Odbuduj świątynie”. Kupiec Prawosławny wypytywał o szlak handlowy Via Regia, Jan Hess prosił o odszyfrowanie cyfr znajdujących się na ścianach ewangelickiego kościoła Opatrzności Bożej >>> Czytaj dalej

 

 

czytaj więcej
Zapraszamy do gry!
Data dodania: 18-10-2011 09:28

W najbliższą sobotę 22. października rozpoczyna się terenowy etap naszej gry miejskiej: ODBUDUJ ŚWIĄTYNIE.

Zapraszamy do zgłaszania udziału: biuro@fundacja4wyznan.pl

"Odbuduj świątynie" to gra miejska organizowana w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Od 6. października na Facebooku pojawiają się zagadki i ciekawostki poświęcone historii każdego z czterech wyznań. Uczestnicy rozszyfrowują stare nazwy ulic, rozpoznają w detalach architektonicznych dzieje wrocławskich świątyń i dzielą się własnymi doświadczeniami. W sobotę rozpoczyna się terenowy etap gry. Historia ożyje na nowo. "Cztery wyznania. Wiele tajemnic. Jedna Dzielnica" >>> więcej informacji    

 

Warsztaty języka cerkiewnosłowiańskiego
Data dodania: 17-10-2011 08:15

Szanowni Państwo, niestety nie ma już wolnych miejsc na warsztaty języka cerkiewnosłowiańskiego. Projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, więc możliwe, że zostanie powtórzony.

Bardzo dziękujemy za zainteresowanie i polecamy inne wydarzenia organizowane w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

Wolontariat w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku
Data dodania: 17-10-2011 08:08

Zapraszamy do współpracy przy projektach Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” realizowanych we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Świątyń.

JEŚLI:

  • jesteś osobą otwartą i aktywną,

  • chcesz działać w środowisku międzykulturowym,

  • interesują cię projekty kulturalne i edukacyjne

  • lubisz spędzać wolny czas czas z pożytkiem dla siebie i innych- chcesz rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć nowe doświadczenia

>>> zobacz więcej


WARSZTATY JĘZYKA CERKIEWNOSŁOWIAŃSKIEGO
Data dodania: 10-10-2011 09:26

Zapraszamy na warsztaty językowe. Sześć spotkań poświęconych nauce podstaw języka cerkiewnosłowiańskiego poprowadzi wybitny znawca i wielbiciel tego języka ks. Stanisław Strach z Parafii Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.

Warsztaty przewidują 6 spotkań po 90 minut, w zakres których wejdzie m.in. historia języka, nauka alfabetu, nauka pisania i czytania, poznanie tekstów i pieśni liturgicznych. Udział w warsztatach jest bezpłatny, Organizatorzy zapewniają wszystkie pomoce naukowe. Udział w warsztatach zostanie potwierdzony zaświadczeniem.

>>> więcej informacji

 

Wykład: Współżycie historyczne Polaków i Żydów oraz wyzwania pojednania
Data dodania: 08-10-2011 11:15

Fundacja Bente Kahan oraz Zakład Studiów Żydowskich zaprasza na wykład konsula honorowego RP w Jerozolimie Zeev Barana pt. Współżycie historyczne Polaków i Żydów oraz wyzwania pojednania.

10 października (poniedziałek) godzina 18:30
Synagoga pod Białym Bocianem (II empora)

 

Święto: Jom Kippur
Data dodania: 07-10-2011 11:02

Wraz z szabatem w piątek 7. października rozpoczyna się jedno z najważniejszych żydowskich świąt: Jom Kippur. Tradycyjnie poprzedza je dziesięć dni postnych i pokutnych, mających na celu przygotowanie wiernych do obchodów Dnia Pojednania z Bogiem. Temu wyjątkowemu świętu żydowskiemu towarzyszą śpiewy i modlitwy w synagodze >>> więcej informacji

 

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl