HOME |
"Nabożeństwo, które absolutnie nie ma swego odpowiednika w innych wydarzeniach liturgiczno-muzycznych we Wrocławiu, w swej formie i oprawie muzycznej nawiązuje do wielkich tradycji liturgicznych Kościoła Anglii, który był prekursorem ruchu ekumenicznego. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera fakt, że w tym roku spotkanie modlitewne odbywa się w kościele Opatrzności Bożej, a więc w granicach wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań - dzielnicy wzajemnego szacunku."
Fundacja Pro Arte, organizator koncertów hawdalowych, zaprasza Państwa na fantastyczne muzyczne wydarzenie. 23 listopada (w niedzielę) o godz. 18.00 we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem będziemy mieli okazję posłuchać kompozycji synagogalnych w nowych, jazzowych aranżacjach. Oprócz Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, wystąpią: Magdalena Dynowska (sopran), Piotr Bunzler (tenor) oraz niezwykle utalentowani Piotr Rojek (organy, fortepian) i Piotr Baron (saksofon). O połączeniu muzyki synagogalnej i jazzowej mówi Stanisław Rybarczyk: Zawsze mówiłem, że muzyka żydowska jest oddechem wieczności, a szczególnie synagogalna, jazz jako muzyka improwizowana wydaje się pochodzić z tego samego źródła. W programie koncertu znajdą się m.in. Kiddusha Kurta Weila, Josepha Rosenblatta Kaddish, Abrahama Ellsteina Avijnum Alkejnum.
Bilety w cenie 35 (normalny) i 25 (ulgowy) do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej (ul. Włodkowica 9) i Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej (ul. Antoniego 8). Więcej informacji na stronie organizatora, Fundacji Pro Arte. Natomiast na stronie Miesięcznika Społeczności Żydowskiej „Chidusz” do wygrania jest jedno podwójne zaproszenie na koncert.
(źródło)
1 listopada wierni Kościoła katolickiego obchodzą uroczystość Wszystkich Świętych, a dzień później, 2 listopada, Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych nazywane również Zaduszkami. W te dni tradycyjnie odwiedzają oni groby swoich bliskich. Pierwsze święto ma ponadtysiącletnią tradycję i przypomina o świętych, którzy nie mają osobnych wspomnień w roku liturgicznym [1]. Z kolei w Dzień Zaduszny katolicy modlą się za dusze zmarłych przebywające w czyśćcu, wierzą bowiem, że mogą im w ten sposób pomóc w zbawieniu [2]. Jan Turnau, publicysta Gazety Wyborczej, pisze o ekumenicznym spojrzeniu na te święta:
W tych dniach wspominamy cały ludzki ród, mając nadzieję szeroką, że wszystkich bez wyjątku przyjmuje do siebie miłosierny Bóg. Katolików rzymskich i innych, ewangelików wyznań wszelakich, prawosławnych znad Bosforu, Moskwy i Wisły, szyitów i sunnitów, hinduistów i buddystów, agnostyków i ateistów, świętych najwspanialszych i drani największych.
(źródło)
31 października wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego i innych kościołów protestanckich obchodzą Pamiątkę Reformacji. Już blisko pół wieku temu, bo w 1517 r., tego dnia Marcin Luter, profesor biblistyki na Uniwersytecie w Wittenberdze, przybił do drzwi tamtejszego kościoła 95 tez, krytycznych wobec praktyki sprzedawania odpustów.
O znaczeniu tez spisanych przez Lutra pisze w książce "W drodze za Chrystusem. Kościoły chrześcijańskie w Polsce mówią o sobie" ks. Adrian Korczago:
Tezy Lutra nie były skierowane przeciw Kościołowi. Jako oddany sługa Kościoła, augustianin z Wittenbergii postanowił stanąć w jego obronie, wzywając do usunięcia nadużyć. Tezy w niezwykle szybkim tempie rozprzestrzeniły się po całej Europie, wyzwalając rozmaite emocje. Luter wyrażał w nich przekonanie, że odpusty nie mają żadnej wartości przed Bogiem oraz żadnego wpływu na odpuszczanie grzechów.
Dzień 31 października 1517 r. jest uznawany za początek reformacji.
Przekazujemy Państwu zaproszenie na koncert muzyki cerkiewnej, który odbędzie się w dzierżoniowskiej synagodze w środę, 29 października. Więcej informacji o wydarzeniach odbywajacych się w tym miejscu znajdą Państwo pod następującymi adresami: http://www.synagoguefund.com i http://www.synagogarutika.com.
Trwa jesienna edycja warsztatów Dzieciaki. 11 października, w sobotę, w ramach warsztatów dzieci odwiedziły prawosławną katedrę pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, gdzie o zwyczajach prawosławia opowiedział im ks. Mieczysław Oleśniewicz. Z okazji trwającego w tamtym okresie żydowskiego święta Sukkot, grupa wybrała się także na plac przed Synagogą pod Białym Bocianem, gdzie mogła zobaczyć, jak wygląda tradycyjny namiot, w którym podczas święta Żydzi spożywają posiłki. Następne warsztaty już w tym tygodniu, w sobotę, 25 października.
Zdjęcia z warsztatów można zobaczyć w naszej galerii.
Fundacja „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” 12 października zorganizowała marsz, w którym wrocławianie mieli okazję wyrazić swoje potępienie dla ludobójstwa i prześladowań, mających miejsce w Syrii i Iraku, na terenie samozwańczo ogłoszonego Państwa Islamskiego. Z rąk islamskich fanatyków giną tam chrześcijanie z różnych grup religijnych ( m.in.: Asyryjczycy, katolicy chaldejscy), jazydzi, Kurdowie, a także muzułmanie, którzy reprezentują inny niż będący u władzy fundamentaliści światopogląd. Marsz i modlitwa miały zwrócić uwagę opinii publicznej na ten problem.
Marsz rozpoczął się pod Synagogą Pod Białym Bocianem, gdzie do pana Stanisława Rybarczyka, przewodniczącego zarządu Fundacji i rabina Tysona Herbergera doszli pierwsi protestujący. Potem, do wciąż powiększającej się grupy ludzi, dołączyli o. Mirosław Bijata i ks. Marcin Orawski wraz ze swoimi parafianami oraz wierni z prawosławnej parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy.
W marszu, oprócz przedstawicieli czterech wyznań reprezentowanych w naszej Dzielnicy, wzięli udział także muzułmanie z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu. Podczas marszu nieśli oni ze sobą transparenty z hasłami: „Nie dla ISIS”, czy „Jestem muzułmanem. Jestem sunnitą. Jestem przeciwko ISIS”. Jak podkreślił dr Marcin Szydzisz z Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr, który przed modlitwą wygłosił krótki wykład, sami muzułmanie są kolejną ofiarą wojny na Bliskim Wschodzie – ofiarą ludzkiej ignorancji i utożsamiania ekstremistycznych odłamów islamu z oficjalną doktryną tej religii. „Państwo Islamskie jest groźne (…), bo u niewyrobionego odbiorcy wyrabia przekonanie, że islam jest czymś złym” – mówił dr Szydzisz.
Zwieńczenie marszu stanowiła modlitwa na placu przed kościołem św. Elżbiety, w której wzięli udział wysocy rangą hierarchowie kościoła katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego: ks. bp. Andrzej Siemieniewski, ks. bp. Ryszard Bogusz, ks. Dziekan Aleksander Konachowicz, a także rabin wrocławskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tyson Herberger i zaproszony przez niego Imam Ali Abi Issa. Przedstawiciele trzech wielkich religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu spotkali się, aby wspólnie, choć własnymi słowami, modlić się w jednej intencji.
Wszystkim wrocławianom, którzy uczestniczyli w marszu i modlitwie serdecznie dziękujemy, i cieszymy się z ich poparcia. Dziękujemy, że nie pozostali Państwo głusi na naszą prośba o „modlitwę za mordowanych, głodzonych, torturowanych i prześladowanych w Iraku i Syrii chrześcijan, a także wszystkich innych ofiar fanatyzmu i terroryzmu, naszych braci i sióstr, których winą jest odmienność religijna i etniczna. O modlitwę za pokój i wolność”, jak w zaproszeniu na marsz pisał pan Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący GWŻ we Wrocławiu.
Zdjęcia z marszu można obejrzeć w naszej galerii.
Dnia 18.09.2014 w Synagodze pod Białym Bocianem odbył się Panel Dyskusyjny. Moderator dr Paweł Wróblewski – poruszył zagadnienia związane z tolerancją religijną. Prelegenci, przedstawiciele poszczególnych kościołów : Gminy Żydowskiej – Jerzy Kichler, Kościoła Augsbursko- Luterańskiego- dr Maciej Lis, kościoła Katolickiego – dr hab. Maciej Manikowski oraz Kościoła Prawosławnego ks. Mariusz Synak rozpoczęli rozważania od przytoczenia poszczególnych wersetów biblijnych dotyczących tolerancji. Chociaż nie znajdziemy tam wyrazu tolerancja, czytamy jednak: ”żaden naród nie będzie podnosił miecza przeciw narodowi” (Tora), a także w liście św. Pawła do Galacjan: „…nie masz zatem Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety, albowiem wy wszyscy jesteście jedno w Chrystusie”.
Mamy TRZY ZADANIA SPECJALNE - każde związane z jedną zagadką z Gry Miejskiej.
Wykonajcie w dowolnej formie (rysunek, zdjęcie, film, opowiadanie itp.) pracę na wybrany temat i wyślijcie ją na adres karina.osieleniec@onet.eu
Po długiej wakacyjnej przerwie wracamy do regularnego publikowania komentarzy na szabat i niedzielę. W każdy piątek przed południem na facebookowym profilu Fundacji (w zakładce „notatki”) będzie pojawiał się komentarz judaistyczny, a w sobotę komentarze napisane przez przedstawicieli kościołów ewangelicko-augsburskiego, katolickiego i prawosławnego. Przypominamy, że na Facebooku można nas znaleźć pod adresem:
https://www.facebook.com/DzielnicaWzajemnegoSzacunku.
Zachęcamy do „polubienia” naszego profilu, aby być na bieżąco ze wszystkim aktualnościami (komentarze nie będą publikowane na stronie internetowej, jedynie na Facebooku).
Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29
mail: biuro@fundacja4wyznan.pl