HOME

Witamy w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku

Spacery i spotkania w ramach XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
Data dodania: 20-09-2013 12:13

Zapraszamy na spacer  po świątyniach obrządku wschodniego

Ikony i witraże Nowosielskiego

KIEDY? 24.09.2013 w godzinach 16.00-18.00.
START: Katedra Greckokatolicka pw. Podwyższenie Krzyża Pańskiego, pl. Bpa  Nankiera 15 a,  godz. 16  UWAGA - nastąpiła zmiana miejsca rozpoczęcia wycieczki - pierwotnie była to  prawosławna cerkiew katedralna przy ul. Mikołaja.
Spacer odbywa się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, jego współorganizatorem jest Związek Karaimów w RP, a o twórczości profesora  będzie opowiadać znawca tematu  - Anna Siemieniec.

W ramach XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbędą się również spotkania:


24.09.2013

godz. 10:30 – 11:30;

Karaimskie rękopisy na Śląsku, czyli o odkryciach dotyczących Izaaka
z Trok
Prowadzący: dr Mariusz Pawelec (historyk, Polskie Towarzystwo Badań Reformacji)
Miejsce: Muzeum Historyczne we Wrocławiu (ul. Kazimierza Wielkiego 35, sala konferencyjna).

Godz. 11:30 – 13:00
Islam – fakty i mity
Prowadzący: dr Barbara Kobzarska-Bar (nauczyciel, Katedra Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu) oraz Musa Czachorowski
Miejsce: Muzeum Historyczne we Wrocławiu (ul. Kazimierza Wielkiego 35, sala konferencyjna).

Godz. 13:00 – 14:00
Uczone, artystki i działaczki społeczne. Najwybitniejsze Żydówki

Prowadzący: mgr Tamara Włodarczyk (administratywista, doktorantka, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Wrocławski)

Miejsce: Muzeum Historyczne we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 35, sala konferencyjna

Spotkania organizowane przez Porozumienie Mniejszości Narodowych i Etnicznych Kalejdoskop Kultur w ramach XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

KTO PIERWSZY, TEN LEPSZY :-)
Data dodania: 18-09-2013 12:34
Fundacja Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań organizuje w tym roku już trzecią edycję terenowej gry miejskiej pt. „ODBUDUJ ŚWIĄTYNIE”, tym razem specjalnie dla szkół gimnazjalnych. Odbywać się ona będzie we Wrocławiu, na terenie Dzielnicy Czterech Świątyń (okolice ulic Włodkowica, św. Antoniego, Kazimierza Wielkiego oraz św. Mikołaja).

Gra łączy w sobie charakter edukacyjny z rozrywkowym i służy zarówno realizacji zadań z zakresu edukacji międzykulturowej, jak i integracji jej uczestników. Udział w grze jest całkowicie bezpłatny, zaś dla zwycięzców przewidziane są nagrody.

Maksymalna ilość uczestników – 28 osób.
Czas trwania – ok. 3h.
Termin – ostatni tydzień września (23-27.09.), dokładna data do ustalenia.

Liczba zgłoszeń jest ograniczona.

Zapraszamy Państwa szkołę do uczestnictwa tej jesieni w grze miejskiej „ODBUDUJ ŚWIĄTYNIE”– zainteresowanych bardzo proszę o kontakt na adres mailowy biura Fundacji.
KONTAKT: biuro@fundacja4wyznan.pl, TEL. 513 258 330
Święto Patronki parafii prawosławnej
Data dodania: 16-09-2013 11:18

Święto Patronki parafii prawosławnej tj. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy (Rożdżestwo Preswiatoj Bogorodicy). Święto jest jednym z dwunastu najważniejszych świąt prawosławia.

 Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zostało ustanowione około IV wieku. Ewangelie nie mówią nic o nim nie wspominają.  Ikonografia tego wydarzenia opiera się na apokryficznych Ewangeliach Jakuba i Pseudo-Mateusza. Najstarsze znane przedstawienia sceny narodzenia Bogarodzicy pochodzą już z VI w. Ikona Narodzenia Matki Bożej wyraźnie różni się od pozostałych ikon cyklu świątecznego: nie jest ona tylko symbolicznym odbiciem zdarzenia, ale ma charakter bardziej ziemski, wprowadza w krąg rodziny Joachima i Anny.
Narodzenie Najświętszej Marii Panny ma jeden dzień obchodów przedświątecznych i cztery poświąteczne.

 

czytaj więcej
Co to jest SUKKOT?
Data dodania: 16-09-2013 10:59

W tym tygodniu nasi przyjaciele Żydzi obchodzą radosne święto Sukkot, czyli  Święto Szałasów (Namiotów), zwane też Kuczki – upamiętnia mieszkanie w szałasach i namiotach (sukka, szałas, kuczka w hebr. - סוכה Suka) podczas wyjścia z Egiptu i wędrówki do Kanaanu.

W starożytności święto to było związane ze żniwami, zwykle trwa siedem dni (w Diasporach osiem),  podczas których ortodoksyjni Żydzi mieszkają w namiotach (z dachem dość symbolicznym, bo niebo musi być widoczne), w miastach często namiot stawiany jest na balkonie.  Podczas święta recytuje się psalmy i kołysze bukietami splecionymi  gałązek palmy (lulaw), trzech gałązek mirtu (hadasa), dwóch gałązek wierzby (arawa) trzymanymi w prawej ręce i owocami etrogu w lewej. Kołysanie wykonuje się na cztery strony świata oraz w górę i w dół na znak czci dla Stwórcy tych darów.

 Ważnym elementem święta są procesje, odbywane codziennie, najdłuższa z nich i najbardziej uroczysta ma miejsce dnia siódmego. To Hoszanna Raba – wierni kilkakrotnie okrążają wówczas synagogę. Kulminację święta stanowi  obrzęd czerpania wody, a zakończenie Simchat Tora, czyli Radość Tory. To tak wielkie święto, że nawet dzieciom pozwala się dotknąć świętych zwojów, które w uroczystym pochodzie obnosi się siedem razy wokół synagogi. (za wikipedia i WWW.izrael.badacz.org J.K.)

czytaj więcej
Świąteczny Dzień
Data dodania: 13-09-2013 10:59

Dzisiaj przypadają dwa ważne święta – żydowskie Jom Kipur oraz Święto Podwyższenia Krzyża Świętego obchodzone przez katolików i prawosławnych.

JOM KIPUR (pełna nazwa: Jom ha-Kippurim, Święto Pojednania lub Dzień Przebłagania) zaczyna się wraz z dziesiątym dniem miesiąca tiszri.  Poprzedza go Erew Jom Kipur - dzień przeznaczony na ostateczną analizę swojego postępowania w minionym roku. Proces analizy przebiega przez wszystkie dni pomiędzy pierwszym dniem Rosz ha-Szana a Jom Kipur (Dziesięć Dni Skruchy - Aseret Jemaj Teszuwa), a dziesiąty dzień tiszri stanowi jego podsumowanie.

ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO - święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.

 

Więcej informacji na temat tych świat znajdą Państwo na stronach:

http://www.fzp.net.pl/swieta-zydowskie/jom-kipur

http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/lyk-teologii/art,118,o-swiecie-podwyzszenia-krzyza.html

KONCERTY HAWDALOWE wrzesień 2013
Data dodania: 12-09-2013 15:31

 

HAWDALA to uroczyste zakończenie szabatu i jednoczesne rozpoczęcie nowego tygodnia. Most pomiędzy świętym, a codziennym.

W każdą ostatnią sobotę miesiąca, w godzinę po zachodzie słońca, kiedy kończy się Szabat, a zaczyna nowy tydzień, zapraszamy do wrocławskiej synagogi.

Cykl Koncertów Hawdalowych zainaugurowany został w grudniu 1999 r. występem "Ostatniego Klezmera RP" Leopolda Kozłowskiego i wrocławskiego Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Od tego czasu staramy się realizować ideę otwarcia tej pięknej świątyni dla szerokiej wrocławskiej i dolnośląskiej publiczności.

czytaj więcej
Dzieciaki w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań
Data dodania: 11-09-2013 11:03

Szanowni Państwo!

 

Jesienią ruszą kolejna edycja projektu Dzieciaki prowadzonego przez Fundację Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Projekt, jeden z najważniejszych prowadzonych przez Fundację, ma na celu zapoznanie dzieci z różnorodnością panującą w obrębie Wrocławia, szczególnie dzielnicy, nie tracąc z oczu tego, co nas wszystkich łączy.

W tym roku dzieci tradycyjnie odwiedzą cztery świątynie, ale co się będzie działo potem... tego jeszcze ani ludzie nie widzieli, ani o tym  nie słyszeli.

Spotkają duchownych czterech wyznań. Dzieci będą miały niepowtarzalną okazję stanąć twarzą w twarz z księdzem prawosławnym, księdzem rzymsko-katolickim, pastorem i rabinem, których będą mogły zapytać o wszystko!

Planowane jest także spotkanie muzyczne, gdzie dzieci wyśpiewają radość na wiele sposobów, a także spotkanie z jidyszową poezją, z książkami w różnej postaci, świąteczne spotkanie „od kuchni”, ale co najważniejsze, dzieci będą spotykały się ze sobą i wspólnie doświadczały i poznawały nowe sprawy.

Serdecznie zapraszamy do udziału dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Z racji specyfiki spotkań liczba miejsc jest ograniczona. Dalsze, bardziej szczegółowe informacje, będą rozsyłane po zgłoszeniu  się do projektu. Zapisy, drogą mailową, proszę kierować na adres: a.nowak@fundacja4wyznan.pl

Rosz ha Szana 5774
Data dodania: 03-09-2013 12:57

4 września zaczyna się 5774 rok według kalendarza żydowskiego.

 Nowy Rok, czyli Rosz ha Szana

 

Życzymy naszym przyjaciołom Le Szana Towa! Dobrego Roku!

Wszystkie święta żydowskie rozpoczynają się w wigilię, tj. wieczorem w przededniu  święta. I tak 4 września to Erew Rosz Ha Szana z nabożeństwem popołudniowym,  a 5 września – Rosz ha Szana z nabożeństwem wieczornym. Nowy Rok obchodzi się przez dwa dni.

 

 

 

           

czytaj więcej
Zapraszamy na Koncert Hawdalowy „Di Galitzyaner Klezmorim”
Data dodania: 10-08-2013 21:18

"(...) Płyta bardzo interesująca, znakomite wykonanie, mam nadzieję, że spotka się z ogromnym zainteresowaniem."

Tak o najnowszej płycie zespołu „Di Galitzyaner Klezmorim” pisze Krzysztof Penderecki.

„Di Galitzyaner Klezmorim” gościć będziemy na najbliższym Koncercie Hawdalowym w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu.


czytaj więcej
Konkurs „Magia Dzielnicy Czterech Wyznań”.
Data dodania: 05-08-2013 11:49

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie pt. „Magia Dzielnicy Czterech Wyznań”.

 

 

czytaj więcej

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań", 50-077 Wrocław, Kazimierza Wielkiego 29

mail: biuro@fundacja4wyznan.pl